Severný obchvat Prešova: O koľko áut ‘odľahčí‘ centru mesta?

Už po otvorení analytici NDS odhadujú priemernú dennú intenzitu dopravy v úseku R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa na zhruba 12 000 vozidiel.

06.02.2023 20:00
SR Veľký Šariš doprava R4 Prešov obchvat POX Foto:
Na leteckej snímke z 20. októbra 2022 rozostavaný severný obchvat Prešova, vpravo hore koniec cesty R4 v súčasnej etape výstavby a vľavo dole okrajová časť mesta Veľký Šariš.
debata

Už na jeseň v minulom roku sme písali, že prvá etapa severného obchvatu Prešova by mala byť hotová v júli 2023. Výstavba na rýchlostnej ceste R4 pokračuje podľa harmonogramu. V prípade, že sa na stavbe nevyskytnú neočakávané okolnosti, termín odovzdania do užívania je stanovený na 31. júla 2023.

Zatiaľ to vyzerá tak, že všetko prebieha podľa plánu, takže nový rýchlostný obchvat Prešova bude v lete realitou. Na stavbe R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa prebiehajú práce na nosných konštrukciách mostov a dokončujú sa vrstvy vozoviek. Takisto pokračujú práce na technológii tunela Bikoš a okrem toho už priebežne prebiehajú aj preberacie a kolaudačné konania jednotlivých stavebných objektov.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojom webe zverejnila niekoľko zaujímavých štatistických postrehov, zameraných na efektivitu celého projektu. Tretie najväčšie mesto na Slovensku už vyše roka motoristi obchádzajú z juhozápadu. V priemere úsekom D1 Prešov, západ – Prešov, juh prejde približne 12 000 áut denne. Maximum bolo namerané koncom augusta, kedy intenzita dopravy stúpla až na 20 000 vozidiel za 24 hodín. Dopravu aj na tomto úseku čoskoro zintenzívni otvorenie prvej etapy severného obchvatu. Ten Prešovčanov odbremení od áut v meste ešte viac.

SR Veľký Šariš doprava R4 Prešov obchvat POX Čítajte viac Konečne! Prvú etapu severného obchvatu Prešova by mohli odovzdať v lete

Úsek R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa, ktorý bude v lete sprejazdnený motoristom idúcim zo severu na západ alebo opačne ušetrí zhruba 10 minút jazdy v závislosti od dopravnej situácie v samotnom meste. Ešte v prvom roku prevádzky analytici NDS odhadujú priemernú dennú intenzitu dopravy na tomto úseku na zhruba 12 000 vozidiel. Druhá metropola východného Slovenska tak bude odbremenená o ďalšie tisícky áut.

Dlhodobé prognózy sú ešte priaznivejšie v prospech Prešovčanov, v desaťročnom horizonte sa v tomto úseku očakáva intenzitu zhruba 21 000 áut denne. Skokový nárast z roku otvorenia na prvé desaťročie prevádzky je daný tým, že v tom čase sa už počíta aj s prevádzkou druhej etapy, ktorá významne zvýši dopravnú intenzitu na obchvate.

Pri úseku R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa aktuálne prebieha verejné obstarávanie. Úsek bude mať dĺžku 10,2 km a motoristom idúcim z východu na západ alebo opačne spoločne s I. etapou ušetrí do 10 minút cestovania, v dopravných špičkách aj viac. V roku spustenia úseku do prevádzky očakávajú analytici priemernú dennú intenzitu dopravy približne na úrovni 12 500 áut. Zhruba v desaťročnom horizonte po otvorení predpokladajú, že intenzita stúpne na zhruba 14 000 vozidiel za 24 hodín.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #Národná diaľničná spoločnosť #rýchlostná cesta R4 #severný obchvat Prešova
Články podľa značiek