V Bratislave na D2 pribudnú protihlukové steny. Stavať ich chcú dva roky

Výstavba protihlukových sien v dĺžke 2,4 kilometra má trvať 690 dní. Práce zrejme začnú v septembri.

08.03.2023 20:00
protihluková bariéra, doprava, protihluková... Foto: ,
Na diaľnici D2 budú stavať nové protihlukové steny - na krajoch a aj v stredovom deliacom páse. (ilustračné foto)
debata (1)

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripravuje výstavbu protihlukových stien na bratislavskom úseku diaľnice D2 po jej oboch stranách a v stredovom páse. Stáť by to malo 19 miliónov eur bez DPH.

Mobilné protihlukové steny v kombinácii so záchytným bezpečnostným zariadením v dĺžke 2,4 kilometra majú výrazne znížiť hlukovú záťaž v priľahlej zástavbe mestských častí Lamač a Dúbravka. Podľa informácií diaľničiarov v trvajúcej verejnej súťaži, pre zvyšujúcu sa intenzitu dopravy sú prekročené prípustné hodnoty hluku, infrazvuku a vibrácií. „Protihluková stena na diaľnici D2 v úseku Bratislava – Lamač je nevyhnutná v súvislosti so zabezpečením výrazného zníženia hlukovej záťaže z cestnej dopravy diaľnice D2 v mestskej časti Bratislava Lamač a Dúbravka,“ píšu diaľničiari v popise verejného obstarávania.

„Plánovaná protihluková stena pozdĺž diaľnice D2 je v Lamači potrebná. Nemáme síce prehľad o celkovom rozsahu plánovanej protihlukovej steny, ale merania úrovne hluku v lokalite Lamačská cesta a Hodonínska ulica (juh) v roku 2021 jednoznačne prekračujú aj uvedené vyššie limity vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Limitná hodnota priemerného hluku v lokalite Lamačská cesta pre deň a večer je 60 dB, pre noc 50 dB. Hodnota je opakovane prekračovaná,“ povedal doc. RNDr. Milan Trizna, z Prírodovedeckej fakulty UK pre magazín Lamačan.

zväčšiť Pripravovaná protihluková stená v bratislavskom...
protihlukova stena Pripravovaná protihluková stená v bratislavskom úseku diaľnice D2.

Súčasťou zákazky plánovanej po úprave na 690 dní od začatia prác, teda necelé dva roky, je naprojektovanie, vybudovanie a skolaudovanie dočasných protihlukových stien. Lehota na predkladanie a otváranie ponúk je 16. marca, platiť musia minimálne do 29. februára 2024, pričom pri vyhodnotení rozhoduje cena, vyplýva z údajov vo Vestníku verejného obstarávania.

„Predpokladaný dátum začatia stavebných prác je september. Predpokladaná doba na projektovanie, výstavbu a skolaudovanie diela je 690 dní od začiatku výstavby,“ priblížila NDS. Spracovanie projektovej dokumentácie na stavebné povolenie je plánované do 90 dní od začatia prác, právoplatné stavebné povolenie do 180 dní, prekládky, ochrana prípadne úpravy inžinierskych sietí do 360 dní, úprava cestného telesa a výstavba protihlukových stien do 595 dní a vegetačné, terénne úpravy a ukončenie výstavby do 625 dní od začatia prác.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #Dúbravka #Lamač #diaľnica D2 #protihluková stena
Články podľa značiek