Z nedokončenej diaľnice D3 sa stáva hanba Slovenska

Česi a Poliaci nadväzujúce úseky práve dokončujú. My sme s výstavbou ešte ani nezačali.

03.04.2023 20:00
Kysucká diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec Foto:
Z dostavby "kysuckej diaľnice" D3 sa stáva medzinárodná blamáž. (il. foto)
debata (31)

Memorandum, ktoré požaduje urýchlené začatie výstavby na úsekoch D3/E75 Žilina/Brodno – Kysucké Nové Mesto a R3 Martin – Rakovo, podpísali vo štvrtok v Žiline. Zástupcovia slovenských, českých a poľských obchodných, priemyselných, hospodárskych komôr a samosprávy v ňom zdôrazňujú, že diaľnica D3 je súčasťou európskeho dopravného koridoru z Baltu na Jadran a patrí do základnej siete Európskej únie (EÚ) TEN-T.

Predseda Sekcie dopravy Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Ján Mišura zdôraznil, že Poľsko a Česko budú mať v prevádzke posledné chýbajúce úseky k hranici so SR vybudované v tomto a v budúcom roku. „Už máme dosť informačných platforiem, diskusií, štúdií realizovateľnosti. Chceme, aby sa na slovenskej strane začalo na budúci rok stavať,“ povedal.

Kysucká diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec Čítajte viac Dostavba diaľnice D3 dostala odobrenie od Útvaru hodnota za peniaze

Slovensko podľa neho od roku 2017 zastavilo prípravu výstavby D3 v zmysle harmonogramu dohodnutého autoritami s obcami v roku 2016. „Na úseku sa malo začať stavať v roku 2018. SR v skutočnosti odkladá prioritu stavby úseku D3, teda spochybňuje výstavbu Základnej siete TEN-T reálnymi byrokratickými krokmi,“ podotkol.

Predseda Slovensko-poľskej obchodnej komory Stanislav Kučírek pripomenul, že poľská strana upozornila Slovensko na meškanie prípravy výstavby diaľnice D3 už pred desiatimi rokmi. „Pretože, to sú akcie, ktoré treba pripravovať 10 až 15 rokov dopredu. A nie potom behať na poslednú chvíľu a všetko zachraňovať. Pracujeme nekoncepčne a takto sa na nás pozerá nielen Poľsko,“ skonštatoval.

Podľa riaditeľa Krajskej hospodárskej komory Moravskosliezskeho kraja Jana Skipalu dokončia prepojenie po hranicu so SR v tomto roku. „Diaľnica je prepojením celej európskej infraštruktúry. Veľmi nás znepokojuje, že slovenská strana nie je schopná nadviazať na túto spoluprácu a plánuje prepojenie niekedy v roku 2030,“ dodal.

Kysucká diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec Čítajte viac Kysucká diaľnica D3 by mohla byť hotová v roku 2029. V ideálnom prípade

Tým nadviazal na slová dočasne povereného ministra dopravy Andreja Doležala, ktorý približne pred dvomi týždňami povedal, že podľa neho dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach môže byť podľa optimistického scenára reálne v roku 2029, respektíve 2030. Dodal však, že to nevie garantovať.

Aktuálne jeden z úsekov odobril aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). Ten odporúča pokračovať v príprave výstavby úseku diaľnice D3 zo Žiliny po Kysucký Lieskovec, avšak treba podľa neho hľadať možnosti minimalizovania nákladov. Súčasný návrh projektu je podľa ÚHP na hranici ekonomickej návratnosti. Preto je potrebné zvážiť opodstatnenosť a adekvátnosť vyvolaných investícií.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #výstavba diaľnic #diaľnica D3 #predĺženie diaľnice
Články podľa značiek