V Abú Zabí majú najrýchlejšiu diaľnicu sveta. Pomaly tam ísť ani neskúšajte

Za pomalú jazdu na diaľnici môžete dostať pokutu aj u nás. Rozhodne však nie, ak pôjdete rýchlosťou 119 km/h. V Abú Zabí sa to ale odteraz stať môže.

20.04.2023 14:00
debata (9)
Diaľnica Mohameda bin Rašída v Abú Zabí je asi... Foto: Abu Dhabi Police, CC0 Public Domain
Abú Zabí - minimálna rýchlosť Diaľnica Mohameda bin Rašída v Abú Zabí je asi najrýchlejšou diaľnicou sveta. Ale nie pre maximálnu rýchlosť. Naopak, pre tú minimálnu.

Len vlani v júli došlo na Slovensku k novele zákona o cestnej premávke č. 8/2009, ktorá upravila limity pre maximálnu a minimálnu rýchlosť na našich diaľniciach. Od šiesteho júla je tak maximálna rýchlosť stanovená na 130 km/h a tá najnižšia na 80 km/h, či už diaľnica vedie mimo mesta, alebo mestom. Pokutu dostanete, ak rýchlosť prekročíte, ale aj keď nedosiahnete tú minimálnu. Nie je to veľký problém, pretože máme v celku široké rozpätie povolenej rýchlosti 50 km/h. V Abú Zabí to bude náročnejšie. Aspoň na 62 kilometrov dlhom úseku hlavnej rýchlostnej komunikácie Mohameda bin Rašída, kde upravili rýchlostné rozpätie v nezvyčajne úzkom pásme. Motoristov na to upozorňujú špeciálne značky, takže sa nemajú na čo vyhovárať.

pexels-gforce-bike-15648071 1 Čítajte viac Posledná ‘voľná‘ sezóna. Od roku 2024 bude treba na e-kolobežky poistenie a EČV

Na tejto diaľnici je maximálna rýchlosť 140 km/h, ale tá minimálna až 120 km/h! To znamená, že pokutu 400 dirhamov, čo je približne 100 eur, môžete v tomto emiráte dostať aj vtedy, ak idete rýchlosťou 110 či 119 km/h, ktorú bežní motoristi rozhodne nepovažujú za nízku. Tamojšia polícia pristúpila k tejto úprave s cieľom vyčistiť rýchle pruhy od pomalých áut či skôr vodičov. Úprava totiž platí len pre rýchlejšie pruhy, nie pre ten pravý. Tam môžu autá naďalej jazdiť pomalšie. Podľa polície až 78 % vodičov zmenu víta. Riaditeľ tamojšieho zboru doslova povedal, že vyššia minimálna rýchlosť má prispieť k vyššej bezpečnosti, pretože pomalé autá prinúti používať správny diaľničný pruh. S takouto argumentáciou by sme u nás asi nestretli.

mestska policia Čítajte viac Mestským policajtom sa rozšíria kompetencie. Budú môcť merať rýchlosť aj alkohol

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Abú Zabí #maximálna rýchlosť #minimálna rýchlosť
Články podľa značiek