Cestu II/547, tzv. ‘obchvat Košickej Belej‘ obnovujú za takmer 7 miliónov eur

Rekonštrukcia tohto 9-kilometrového úseku začala v polovici mája, ukončia ju do konca septembra. Stáť bude vyše 6,7 milióna eur.

26.05.2023 18:00
Úhorná. most, oprava cesty Foto:
Rekonštrukcia bude po častiach prebiehať až do septembra. (ilustračné foto)
debata (1)

Košický samosprávny kraj začal rozsiahlu rekonštrukciu cesty II/547, ktorá sa týka úseku od hranice okresov Košice – Košice – okolie až po most cez vodnú nádrž Ružín. Kraj o nej informuje na svojom webe.

Komunikácia prechádza cez katastrálne územia Košická Belá, Košické Hámre a Malý Folkmár. Ide o ďalší z rekonštruovaných úsekov cesty II/547 v rámci projektu, financovaného cez Integrovaný regionálny operačný program (IROP). „Cesta II/547 tvorí v predmetnom území základný dopravný systém. Verejnú osobnú dopravu na území zabezpečujú najmä autobusy. Na riešenom úseku je poškodený kryt vozovky, nachádzajú sa tu početné výtlky, deformácie, trhliny a lokálne sieťové rozpady. Aj z dôvodu, že na území nejestvuje nadradená dopravná infraštruktúra a do mnohých obcí nevedie železničná trať, považujeme túto cestu z hľadiska verejnej osobnej dopravy za mimoriadne významnú a jej rekonštrukcia je nevyhnutná,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Rekonštrukcia začala v polovici mája. Doteraz bolo položených cca 1100 metrov nového asfaltu na trojpruhu v úseku Košickej Belej. Aktuálne asfaltujú úsek od zastávky Zlatník ku mostu ponad Ružín. Vymenené boli aj zvodidlá v dĺžke 400 metrov. V júni je na pláne nastriekanie vodorovného dopravného značenia na novej ceste, v ďalšom kroku zrealizujú rekonštrukciu vozovky od hranice okresu po Košickú Belú.

Komunikácia v uvedenom úseku vykazovala neúnosnú vozovku a nevyhovujúce asfaltové vrstvy. Existujúce autobusové zastávky na ceste boli bez zastávkového pruhu a nástupíšť a v niektorých úsekoch chýbali zvodidlá. V rámci rekonštrukcie sa zabezpečí aj úprava autobusovej zastávky Zlatník, nástupište Zlatník, výstavba zastávkových pruhov pre štyri autobusové zastávky, osvetlenie priechodov pre chodcov – okres Košice okolie a preložka káblov Slovak Telekom – okres Košice okolie.

Úprava vozovky prebieha postupne po celistvých úsekoch v polovičných profiloch, aby práce neobmedzili dopravu v oboch smeroch. Rekonštrukciu tohto 9 kilometrového úseku ukončia do konca septembra 2023, stáť bude vyše 6,7 milióna eur.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Košický samosprávny kraj #rekonštrukcia cesty #cesta II/547 #Košická Belá
Články podľa značiek