Zlá správa: Obnova smutne známej ‘panelky‘ pri Trenčíne sa posúva o rok

Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku by v tejto nepríjemnej situácii bolo vhodné, ak by zhotoviteľ pohol s výstavbou križovatiek Trenčianska Turná a Trenčianske Stankovce a s novou okružnou križovatkou smerom do Trenčína.

26.07.2023 18:00
SR Veľké Bierovce kontrolný deň trenčianska... Foto:
Práce na uzavretom moste 201 na panelovej ceste I/9 pri Veľkých Bierovciach neďaleko Trenčína, stav v júli 2023.
debata (1)

Rekonštrukcia úseku cesty I/9 od diaľničného privádzača Drietoma pri Trenčíne, známeho ako „panelka“, sa predĺži asi o rok, do konca roku 2024. Dôvodom je stav mosta cez inundačný kanál Váhu pri spoločnosti Dalitrans. Vrchnú mostovú konštrukciu budú musieť odstrániť a postaviť nanovo. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Jaroslav Kmeť.

„Modernizácia cesty sa posunie o jeden rok. Dôvodom je stav mostného objektu. Mali sme statický posudok, pripravujeme novú projektovú dokumentáciu, ktorá nám povie, aká bude konečná cena. Dúfam, že s výnimkou mosta dodávateľ na ostatné časti stavby dodrží termíny,“ vysvetlil Kmeť.

Video: Pozrite si Trenčín „zhora“:

Ako povedal riaditeľ Investičnej výstavby Slovenskej správy ciest (SSC) Žilina Ivan Brečka, problematický most postavili v 50. rokoch minulého storočia, jeho parametre sa rokmi znižovali. V roku 2009 sa stal súčasťou modernizačného projektu. „Bohužiaľ, technológia, ktorou bol most postavený, je nešťastná a veľmi ťažko sa tam hľadajú rôzne diagnostické degradácie. Odfrézovanie povrchovej vrstvy odhalilo havarijný stav predpínacích lán mostnej konštrukcie,“ uviedol Brečka.

SR panelka rekonštrukcia Trenčín TNX Čítajte viac Hornonitrianske samosprávy sa búria. Kvôli rekonštrukcii ciest I/9 a I/64

Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku bude pre stav mosta až do konca roka 2024 problémová tranzitná doprava, ostatné časti stavby by však mali byť dokončené v pôvodných termínoch. „Bolo by dobré, keby investor a zhotoviteľ pohli s výstavbou križovatiek Trenčianska Turná a Trenčianske Stankovce, rovnako ako s novou okružnou križovatkou smerom do Trenčína. Chcem požiadať SSC, aby venovala stavbe čo najväčšiu pozornosť, pretože sa dotýka veľkého množstva obyvateľov krajského mesta a okolia,“ zdôraznil Baška.

Ako povedal trenčiansky primátor Richard Rybníček, súčasná situácia a ročné oneskorenie ukončenia rekonštrukcie sú pre krajské mesto extrémne nepríjemné. V Trenčíne je starý cestný most v druhom najvyššom havarijnom stupni a obchádzkami bude mimoriadne zaťažený.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská správa ciest #rekonštrukcia cesty #cesta I/9 #privádzač Drietoma #trenčianska "panelka"
Články podľa značiek