Na nábreží v Bratislave zmenia dopravu. Áut tu má ubudnúť

Na nábreží v centre Bratislavy pribudnú cyklopruhy aj buspruhy. Oznámilo to hlavné mesto s tým, že to bude mať dosah na individuálnu automobilovú dopravu a predpokladá jej čiastočné utlmenie.

04.08.2023 20:00
rázusovo nábrežie Foto:
Na Rázusovom nábreží v Bratislave pribudnú cyklopruhy aj buspruhy. Na úkor individuálnej dopravy.
debata (28)

S prácami na zmene, ktoré si vyžiadajú aj dopravné obmedzenia, začnú od pondelka (7. 8.). Potrvať by mali do začiatku septembra. Od Mosta SNP po Šafárikovo námestie v oboch smeroch zriadi magistrát vo vonkajších jazdných pruhoch samostatné oddelené pruhy pre cyklistov. V mieste zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD) bude cyklopruh vedený cez priestor zastávky.

„V niektorých úsekoch, najmä pri Šafárikovom námestí, pôjde o zmiešaný cyklopruh a buspruh, aby sme minimalizovali dosah tejto zmeny na MHD. Buspruhy budú doplnené aj na Dostojevského rade a tesne pred križovatkou pod Mostom SNP na Nábreží arm. gen. L. Svobodu v smere do centra,“ priblížil primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti.

Parkovacia politika / Parkovanie / Čítajte viac Bratislava zrušila nevýhodnú zmluvu s parkovacou spoločnosťou. Výsledok? Od pondelka je parkovanie v centre aj dvakrát drahšie

Pre individuálnu automobilovú dopravu v oboch smeroch ostane zachovaný len jeden jazdný pruh. Tým, ktorí cestu po nábreží používajú ako tranzit medzi východnou časťou Bratislavy a Ružinovom, odporúča mesto využívať obchvat cez Einsteinovu s použitím Mosta Apollo. Vallo tvrdí, že prepojenie historického centra a nábrežia nie je ideálne a chodci aj cyklisti musia v súčasnosti prechádzať cez štvorprúdovú cestu.

koláž, fotky, mReportér Čítajte viac Top 5 videí od našich mReportérov: Zásah hasičov na poli a krásna Bratislava ako na dlani

„Frekventovaný úsek od Mosta SNP po Šafárikovo námestie, ktorý spolu zdieľajú chodci aj cyklisti, sa stáva čoraz nebezpečnejším,“ uviedol. Je podľa neho dôležité, aby bolo nábrežie prístupnejšie z centra a chodci mali na ňom bezpečný pohyb. „Zároveň pôjde o dôležitú cyklistickú tepnu, ktorá sa ďalej napojí na novú štvrť, Starý most a na hrádzu. Som si vedomý, že táto zmena nemusí byť najmä pri jej spustení všeobecne populárna. Utlmenie tranzitu cez nábrežie a presmerovanie dopravy na cesty, ktoré sú na tranzit dimenzované, je ale krok, ktorý neznamená veľkú obchádzku,“ poznamenal primátor.

Od pondelka preto začnú s prácami na obnove vonkajších jazdných pruhov, aby na nich mohli byť následne vyznačené cyklotrasy. Vodiči musia rátať s dopravnými obmedzeniami. Magistrát upozorňuje, že s vyhradením cyklopruhu súvisia aj viaceré zmeny v križovatkách. Informovať o nich bude v priebehu prác.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #doprava #nábrežie #buspruhy #cyklopruhy
Články podľa značiek