Výstavba obchvatu Sabinova sa opäť omešká. Zasiahol úrad pre verejné obstarávanie

Úrad pre verejné obstarávanie nariadil Slovenskej správe ciest opätovne vyhodnotiť súťaž. Dôvodom je potenciálny konflikt záujmov.

10.08.2023 12:00
Sabinov - obchvat Foto:
Obchvat Sabinova, na ktorý čakajú Sabinovčania už niekoľko rokov. Má mať dĺžku 9,8 km. Začínať sa bude za obcou Pečovská Nová Ves a pokračovať severne od mesta Sabinov a jeho mestskej časti Orkucany. Za obcou Šarišské Michaľany sa napojí na súčasnú cestu v smere do Prešova.
debata (4)

Ako informuje RTVS, dôvodom má byť podozrenie na konflikt záujmov jedného z členov pléna výberovej komisie. S prácami sa malo začať pôvodne už minulý rok. Desaťkilometrový obchvat bude začínať pred obcou Šarišské Michaľany a pokračovať severne od mesta Sabinov a jeho mestskej časti Orkucany. Za obcou Šarišské Michaľany sa napojí na súčasnú cestu v smere do Prešova. S hľadaním zhotoviteľa začala SSC ešte vlani vo februári. Začiatkom tohto roka určila za víťaza súťaže firmu Hochtief. Cestári však musia tender vyhodnotiť opäť.

Mapa obchvatu Sabinova

Sabinov - obchvat Foto: SSC
Sabinov - obchvat Sabinov - obchvat

„Podľa rozhodnutia úradu ide o nedostatočné zaoberanie sa potenciálnym konfliktom záujmu na strane subdodávateľa, povedal pre RTVS hovorca SSC Martin Guzi. Úrad pre verejné obstarávanie dodal, že konkrétne môže ísť o prepojenie jedného z členov výberovej komisie na subdodávateľskú firmu. Komisia musí preto opätovne rozhodnúť do konca septembra. „Postup je v danom prípade taký, že Slovenská správa ciest musí opätovne vyhodnotiť ponuku daného uchádzača, vykonať posúdenie potenciálneho konfliktu záujmov a ak je to potrebné, prijať primerané opatrenia. Následne môže postupovať v zadávaní predmetnej zákazky,“ povedal pre RTVS Jozef Gabík, hovorca Úradu pre verejné obstarávanie.

Pozrite si animáciu meškajúceho obchvatu Sabinova

Odhadovaná hodnota stavby je viac ako 60 miliónov eur a práce sú naplánované na tri roky. Primátor mesta Sabinov Michal Repaský verí, že sa situácia vyjasní čo najskôr a obchvat sa začne stavať. Dodala, že potrebný je aj pre budúci priemyselný park, ktorý má v okolí mesta vzniknúť. Výstavbu sabinovského obchvatu plánovali cestári financovať zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v rámci dobiehajúceho eurofondového obdobia 2014 až 2020, z ktorého je možné použiť peniaze len do konca tohto roka. Kvôli omeškaniu budú musieť pravdepodobne použiť eurozdroje už z nového obdobia 2021 až 2027.

Prešov - výstavba severného obchvatu Čítajte viac Diaľničiari podpísali zmluvu na dokončenie prešovského obchvatu

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Sabinov #obchvat Sabinova
Články podľa značiek