Cesta slobody: úsek Batizovský potok - Starý Smokovec je kompletne vynovený

Na 7,55 kilometra dlhom úseku kompletne vymenili vozovku, obnovili 11 priepustov, 3 zárubné múry, postavili odpočívadlo a vyčistili a vydláždili cestné priekopy.

06.10.2023 20:00
SR Cesta slobody Tatry PSK kontrola stavba POX Foto:
Na snímke stavebné práce na Ceste slobody počas prvého septembrového týždňa 2023.
debata

Za obdobie siedmich mesiacov intenzívnych stavebných prác prešiel úsek cesty II/537 Batizovský potok – Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách viditeľnou premenou. Dokazuje to podľa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) aj aktuálna vecná prestavanosť. Tá v percentuálnom vyjadrení predstavuje 80 percent.

„Na 7,55 kilometra dlhom úseku došlo k výmene konštrukčných vrstiev vozovky, rekonštrukcii 11 priepustov, troch zárubných múrov, výstavbe odpočívadla ‚Kamzík‘, obnove vjazdov a k prečisteniu a vydláždeniu cestných priekop,“ uvádzajú cestári. Aktuálne prebiehajú dokončovacie práce na deviatich mostných objektoch. Súbežne s tým sa realizuje osadzovanie bezpečnostných zariadení – oceľových cestných zvodidiel a zhotovenie náležitého vybavenia pre spomínané odpočívadlo. Jeho súčasťou bude prístrešok, stojany na bicykle, detské ihrisko, informačná tabula i toalety, kamerový systém a mobiliár.

„Poslednou fázou komplexnej rekonštrukcie úseku bude realizácia vodorovného dopravného značenia na vozovku cestnej komunikácie,“ dodáva SÚC PSK.

SR Cesta slobody Tatry PSK kontrola stavba POX Čítajte viac Rekonštrukcia Cesty slobody vo Vysokých Tatrách je takmer z troch štvrtín hotová

Takmer hotové sú už aj úseky Tatranské Matliare – križovatka s cestou I/66, Starý Smokovec – Tatranské Matliare a medzi Podbanským a Pavúčou dolinou. Prevažnú časť rozsiahlej rekonštrukcie chcú zhotovitelia ukončiť ešte v tomto roku. V budúcom roku by mali pokračovať už len konštrukčne náročnejšie práce na mostných objektoch. Cestné práce v rámci projektu realizujú na 36 miestach, celú stavbu by mali zhotovitelia ukončiť v septembri 2024.

Cesta slobody je významná dopravná tepna prechádzajúca viacerými tatranskými osadami a patrí k najdlhším cestám tohto regiónu. PSK ju rekonštruuje prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu a spolufinancovaním zo štátneho i vlastného rozpočtu. Modernizácia sa týka celkovo 43 kilometrov ciest, 26 mostných objektov, 14 oporných a 12 zárubných múrov, 96 priepustov, jednej poloestakády a štyroch odpočívadiel.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #Cesta slobody #cesta II/537 #Batizovský potok - Starý Smokovec
Články podľa značiek