Rozširovanie D1: Pripravujú sa násypy aj preložka Vajnorského potoka

Archeologické práce končia, aktuálne sa realizujú násypy na vetvách križovatky diaľnic D1 a D4 a preložky inžinierskych sietí.

18.10.2023 20:00
dialnica D1 Foto:
Aktuálne sa už realizujú násypy na vetvách križovatky diaľnic D1 a D4.
debata

Práce na archeologickom prieskume sa chýlia ku koncu a projekt D1 Bratislava – Triblavina, rozšírenie (vrátane križovatky D1/D4) prechádza do ďalšej etapy. Aktuálne sa pracuje na násypoch na vetvách križovatky diaľnic D1 a D4, pokračuje prekladanie inžinierskych sietí a začalo sa aj s betonážou spodnej stavby mostov.

Aktuálne pracuje na stavbe viac ako stovka pracovníkov a zhruba 40 mechanizmov. Primárne sa sústreďujú na zrealizovanie násypov. Na ich výstavbu musí byť použitý výlučne materiál, ktorý nebude environmentálnou záťažou.

Keďže súkromné konzorcium, ktoré stavalo vonkajší obchvat Bratislavy malo práve s týmto problém, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) situáciu nepodceňuje. Aby bola garantovaná bezpečnosť a nezávadnosť, vzorky materiálu podliehajú prísnym laboratórnym testom. Materiál sa do stavebného procesu trvalo zapracováva až v okamihu, keď je potvrdené, že sú splnené požiadavky na jeho inertnosť a výsledky testov na ekotoxicitu sú negatívne.

Kedy mestského policajta uposlúchnuť musíte a kedy nie - vysvetľuje právnička Jana Alušíková
Video

Odbery kontrolných vzoriek prebiehajú aj počas navážania materiálu na stavbu. Vozidlá, ktoré ho prevážajú sú vybavené monitorovacím systémom, ktorý sleduje ich pohyb vrátane miesta nakládky a vykládky, čo slúži na potvrdenie toho, že s materiálom sa počas prevozu nemanipulovalo.

V najbližších mesiacoch sa práce sústredia aj na preložku Vajnorského potoka. Pokračovať budú práce na sanačných opatreniach, zakladaní oporných múrov a výstavbe mostov. Tých je na stavbe dlhej viac ako 3 kilometre celkovo 18.

debata chyba
Viac na túto tému: #Národná diaľničná spoločnosť #križovatka D1/D4 #Bratislava - Triblavina #rozšírenie D
Články podľa značiek