Pozor na cestách a diaľniciach. Dušičky preveria nervy motoristov

Sviatočné dni naženú na diaľnice obrovský počet motoristov. S najväčším náporom počíta Národná diaľničná spoločnosť počas piatka (27.10.) popoludní medzi 14:00 – 18:00. Vodičov vyzýva na opatrnosť a ohľaduplnosť.

26.10.2023 20:00
zápcha, bratislava Foto:
Obrovský nápor na diaľniciach sa očakáva už v piatok 27. 10. Zápchy ale hrozia aj po Dušičkách.
debata

„Naše sčítače intenzít dopravy zaznamenávajú tradične počas dušičiek zvýšený nárast vozidiel na diaľniciach miestami aj o vyše 50% oproti bežným dňom,“ informuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Ľudia podľa nej počas sviatkov najčastejšie cestujú v smere z Česka do Bratislavy či z hlavného mesta do Žiliny a na východ Slovenska. Pre porovnanie, počas posledných októbrových dní v roku 2022 namerala NDS na D1 v smere na výjazde z Bratislavy 58-percentný nárast oproti klasickému dňu. Zhruba 54-percentný nárast evidovala aj na D2 v smere z Česka do Bratislavy a takmer 50-percentné zvýšenie intenzity namerala na diaľnici D3 v smere do Žiliny.

V kolóne stratila nervy, otočila sa a zvolila hazardnú jazdu v protismere

Video

Čo sa týka východného regiónu, koncom októbra minulého roka nastalo 48-percentné zvýšenie dopravnej intenzity na východnej D1 v smere do Košíc a 33-percentné zvýšenie v smere do Prešova. Oproti bežnej doprave očakáva NDS nárast aj na R1, vlani tam evidovala zvýšenie o 53 % v smere z Trnavy do Banskej Bystrice. Rovnako treba podľa NDS počítať s nárastom počtu áut na diaľniciach aj po sviatkoch. „Vlani sme 2.11. napríklad namerali nárast intenzity o viac než štvrtinu pri návratoch zo Žiliny do Bratislavy a rovnako aj v smere z Bratislavy do Českej republiky,“ bilancuje NDS.

zapcha Čítajte viac TomTom: ‘Najpomalším‘ európskym mestom je Londýn. Košice prekonali Bratislavu

Ak sa dostanú motoristi na diaľniciach do problémov, NDS odporúča vodičom obrátiť sa na Diaľničnú patrolu, ktoá je pripravená im pomôcť. Posádky Diaľničnej patroly poslúžia motoristom v núdzi aj počas dušičiek, informuje. Diaľničná patrola je k dispozícii nonstop, teda 24 hodín denne a 7 dní v týždni, a je kompletne vyzbrojená potrebným výbavením. Neváhajte sa na ňu obrátiť v prípade núdze. Patrolu si máte privolať buď prostredníctvom bezplatného čísla 0800 100 007 alebo ešte jednoduchšie – cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici a ViaRest. „Sviatočným“ motoristom NDS pripomína, aby si nezabudli kúpiť elektronickú diaľničnú známku.

zápcha, bratislava Čítajte viac Najupchatejšie mestá sveta. Pozrite sa, koľko dní v nich strávili vodiči v zápchach

Ministerstvo vnútra zas oznámilo, že Policajti poriadkovej, dopravnej a železničnej polície budú na celom území Slovenska zabezpečovať zvýšený výkon služby a to už počas tohto víkendu – od 28. októbra až do 2. novembra 2023. „Prípadné zistené porušenia pravidiel cestnej premávky bude polícia riešiť v zmysle príslušných zákonných ustanovení. V prípade narušenia verejného poriadku budú jednotlivé protiprávne konania vyhodnocované a prijímané adekvátne opatrenia,“ informuje na svojich stránkach.

Policajný zbor verejnosti odporúča:

Auto po opustení dôkladne zamknite a zoberte si z neho všetky cenné veci a doklady. Nenechávajte v aute nič, čo by mohlo prilákať pozornosť zlodejov;

Pri parkovaní myslite aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Nezaparkujte auto tak, aby tvorilo prekážku pre iné motorové vozidlá, a bránilo na príjazdových cestách vjazdu alebo výjazdu ďalším motorovým vozidlám, respektíve obmedzovalo pohyb chodcov.

Podľa možností na presun na pietne miesta použite prostriedky hromadnej dopravy. Ušetrite tak čas hľadaním parkovacieho miesta;

Tašky a kabelky neodkladajte na hroby a v žiadnom prípade ich nenechávajte bez dozoru;

Chodci by v týchto dňoch nemali zabúdať na zákonnú povinnosť, ale i dôležitosť používania reflexných prvkov. Aj obyčajnou reflexnou páskou chodec zvýši svoju viditeľnosť až na vzdialenosť 200 metrov. Cyklistom radíme používať aj ochrannú prilbu;

Neosvetlený chodec, či cyklista ohrozuje na ceste svoj život. Použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov zvyšuje bezpečnosť. Odev doplnený o reflexný prúžok, či iný reflexný predmet prispeje k ochrane Vášho života a zdravia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #NDS #Dušičky #zápchy #motoristi
Články podľa značiek