Diaľničiari nasadia na zimu 286 strojov. Aj 20 nových sypačov

Zimnú údržbu diaľnic a rýchlostných ciest odštartuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) 1. novembra a skončí s ňou v marci 2024. Do práce sa dajú aj nové sypače. Ozaj, viete, kedy ich môžte predbiehať?

27.10.2023 20:00
debata
So zimnou údržbou ciest pomôže už túto zimu 20... Foto: NDS
NDS - zimná údržba ciest So zimnou údržbou ciest pomôže už túto zimu 20 nových sypačov.

Na zabezpečenie zjazdnosti, pluhovania a posypu diaľnic a rýchlostných ciest má NDS k dispozícii 168 sypačov, 6 nákladných vozidiel, 14 nákladných vozidiel s pluhom, 13 traktorov s radlicou, 2 traktory so sypačom, 19 snehových fréz, 21 univerzálnych nosičov náradia, 41 nakladačov, traktobager a multikar sypač a pluh, čo celkovo tvorí 286 strojov. Pripravených má viac ako 31 000 ton posypového materiálu. Na zimnú pohotovosť vyčlenila 705 zamestnancov, z toho 103 dispečerov zimnej údržby, 15 vedúcich stredísk a 587 ostatných zamestnancov. Do zimnej služby bude v priebehu nasledujúcich mesiacov nasadených 20 nových sypačov v rámci celého Slovenska.

Pruh pre cyklistov na D1? Pani to po diaľnici zobrala skratkou

Video

Zároveň, pred každou zimou preveruje NDS stav odvodňovačov, ako aj ochrany mostných objektov pred pohybom ľadu, preskúšava tiež všetky mechanizačné a dopravné prostriedky zaradené do výkonu zimnej služby, a postupne rozmiestňuje aj protisnehové zábrany a bariéry na miestach, kde sa tvoria snehové záveje. Počas zimy takto rozmiestni celkom 7 900 metrov protisnehových bariér a 75 000 metrov protisnehových zábran, ktoré napomáhajú k zabráneniu nafúkavania snehu.

dialnica D1 Čítajte viac Rozširovanie D1: Pripravujú sa násypy aj preložka Vajnorského potoka

NDS informuje, že pred každým zásahom sa skontroluje množstvo nasypanej soli, prípadne či je k dispozícii soľanka. Tá sa pripravuje v soľankovom hospodárstve, kde sa zmiešava soľ s vodou. Keď sa dosiahne potrebná hustota, zmes prelejú do sypačov. Každý zo sypačov má na boku žlté nádoby, do ktorých sa ukladá soľanka. Vďaka kamerám má dispečing k dispozícii vizuálny pohľad na situáciu na diaľnic. Hlásiče námrazy sú zabudované priamo vo vozovke. Ide o trojstupňový systém identifikácie stavu vozovky.Prvý stupeň predpokaldá námrazu, druhý hovorí oi vznikajúcej námraze a tretí už námrazu identifikuje.

Vodiči viete, kedy môžte predbiehať sypače?

Keď svetelná signalizácia ukazuje smerovú šípku, je možné bezpečne predchádzať posypové vozidlo v smere šípky. Na svetelnej signalizácii sú svetelné kríže, ktoré znamenajú zákaz predchádzania. Vodiči si neuvedomujú, že pri jazde posypových vozidiel v tandeme vzniká snehová koľaj, kde je veľmi jednoduché dostať šmyk. Ak na ceste vidíme sypač so zdvihnutou radlicou, môžte ho bezpečne predchádzať v smere šípky. Cestíri prosia všetkých motoristov, aby dodržiavali bezpečný odstup a rešpektovali svetelnú signalizáciu na vozidlách.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #zimná údržba ciest #diaľničiari
Články podľa značiek