Pozrite sa, ako pokračuje modernizácia Vajnorskej radiály

Oprava frekventovanej bratislavskej trate sa začala tento rok v októbri a s dokončovacími prácami potrvá do konca júna 2024.

07.11.2023 20:00
radiala Foto:
Veľká rekonštrukcia tejto trate naposledy prebehla v roku 1993, novú už akútne potrebovala.
debata

Za posledných vyše tridsať rokov prešla električková trať spájajúca bratislavské Trnavské mýto s priemyselnou zónou v MČ Bratislava – Nové Mesto, časťou Jurajov dvor a rekreačnou oblasťou Zlaté piesky len jedinou úsekovou opravou, a to v roku 1993. Jej technický stav bol dlhodobo neuspokojivý a komplexnú opravu potrebovala akútne. Tá začala v októbri tohto roku a skončiť by mala v júni 2024. Cena obnovy ba mala byť približne 25 miliónov eur. A čo sa v rámci nej uskutočňuje?

Úsek trate od Kuchajdy po Zlaté piesky bude opravený v dvoch častiach. Prvá bude zahŕňať hrubú stavbu, druhá najmä dokončovacie práce. Oprava začala rozobratím existujúcej trate, odstránením koľajového zvršku a rozobratím zastávok. V priestore električkového koridoru bude vybudovaný nový otvorený koľajový zvršok. Zastávkové ostrovčeky budú zvýšené pre potreby cestujúcich so zníženou pohyblivosťou a matky s kočíkmi tak ako na Račianskej radiále. Ich povrch bude pokrytý Bratislavskou dlažbou. Na každom nástupisku nebude chýbať nový prístrešok, označník a elektronická infotabuľa zobrazujúca odchody spojov. Rekonštruované budú aj stožiare trakčného vedenia a zároveň dôjde aj k posilneniu trakčných napájacích káblov tak, aby vyhovovali moderným vozidlám.

A ako to vyzerá s rekonštrukciou teraz? To ukazuje nasledujúce video:

Aktuálny stav obnovy radiály:

  • Už bol zdemontovaný koľajový zvršok na koľaji č. 1 od Tomášikovej po Jurajov Dvor v rámci zastávok Magnetová, Odborárska a depo Jurajov Dvor. Na uvedenej trase je 7 priecestí, ktoré boli postupne uzatvárané po dvoch priecestiach a následne po rekonštrukcii spustené do prevádzky.
  • Prebiehajú dokončovacie práce na novom zvršku koľaje č.1.
  • Betónujú sa nové zastávky. Tento rok budú zrekonštruované zastávky Odborárska, Magnetová aj Depo Jurajov Dvor.
  • Na úseku č.1 je 6.11.2023 pre­klopená výluka z koľaje č.1 a začnú búracie práce na koľaji č.2. * * * * Dobudujú sa zastávky a postupne ako budú zrealizované priecestia na koľaji č.2 sa pristúpi k finalizácii daného priecestia.
  • Prebieha rekonštrukcia triangla Jurajov dvor. Ten by mal byť dokončený ešte tento mesiac.
  • Na úseku Jurajov dvor – Zlaté piesky bude tohtoročná rekonštrukcia len čiastočná, opravuje sa cestný prejazd pred križovatkou pri Shopping Palace. V úseku č.2. práce pokračujú na priecestiach Vajnorská a obratisko Zlaté piesky. Takisto bude zrekonštruovaný otvorený zvršok v dĺžke približne 200 metrov medzi zmienenými priecestiami.
  • Na obratisku Zlaté piesky sa buduje nové podložie.
  • Zastávkový prístrešok na nástupnej zastávke Zlaté piesky bol už demontovaný a bude vybudovaný nový.
debata chyba
Viac na túto tému: #električky #obnova električkovej trate #Vajnorská radiála
Články podľa značiek