Trnavský kraj má 25 km nových cyklotrás. Predĺžia Moravskú aj Vážsku cyklomagistrálu

V roku 2024 plánujú pokračovať napríklad s úsekom Moravskej cyklomagistrály od Adamovských jazier v blízkosti mesta Gbely po Lávku Veľkej Moravy, ako aj úsekom Vážskej cyklomagistrály popri rieke Váh až po Hlohovec.

10.01.2024 20:00
cyklotrasy Foto:
V Trnavskom kraji pokračujú s budovaním nových cyklotrás. V tomto roku by chceli predĺžiť Vážsku aj Moravskú cyklomagistrálu.
debata (1)

Trnavský samosprávny kraj v kalendárnom roku 2023 postavil päť úsekov cyklotrás na vlastnom území v celkovej dĺžke 24,3 kilometra. Tri úseky pribudli na Moravskej cyklomagistrále, ďalší úsek na Vážskej cyklomagistrále a jeden realizovala župa na základe memoranda o spolupráci s Jaslovskými Bohunicami a Slovenskými elektrárňami. Celková investovaná suma predstavuje 4,9 milióna eur, pričom na štyri úseky čerpal kraj nenávratné finančné príspevky z eurofondov v rámci viacerých programov.

„V roku 2024 plánujeme stavať ďalšie úseky a projektovo pripravovať ďalšie cyklotrasy, na ktoré chceme získať európske zdroje. Plánujeme pokračovať napríklad s úsekom Moravskej cyklomagistrály od Adamovských jazier v blízkosti mesta Gbely po Lávku Veľkej Moravy, ako aj úsekom Vážskej cyklomagistrály popri rieke Váh až po Hlohovec.“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Cyklomost z Vysokej pri Morave do Marcheggu
Video

Župa minulý rok v rámci Moravskej cyklomagistrály postavila na vlastnom území 17 kilometrov cyklotrás. Prvý úsek cyklomagistrály na Záhorí spojil Baťov kanál v Skalici a Holíč v dĺžke 6,1 kilometra. Ďalšie dva nadväzujúce úseky cyklotrás v súhrnnej dĺžke 10,9 kilometra vznikli v rámci projektu Clean Mobility medzi Moravským Svätým Jánom a Brodským. Vo fáze projektovej prípravy je ďalší úsek Moravskej cyklomagistrály od Adamovských jazier v blízkosti mesta Gbely po Lávku Veľkej Moravy.

VanMoof Čítajte viac Dizajnové holandské e-biky pobláznili celý svet. Teraz ich výrobca krachuje

Na Vážskej cyklomagistrále pribudol úsek medzi Šúrovcami a mostom ponad Horný Dudváh pri obci Siladice. Ide o cyklotrasu v dĺžke 5,4 kilometra a nadväzuje na úsek zo Serede, ktorej výstavbu dokončila župa pred rokom. Zámerom kraja je pokračovať vo výstavbe ďalších úsekov popri Váhu až po Hlohovec. Župe bola schválená žiadosť o príspevok z Plánu obnovy a odolnosti SR na výstavbu úseku Vážskej cyklomagistrály od začiatku obce Zavar po kruhový objazd pri trnavskej automobilke Stellantis, pričom súčasťou 1,8-kilometrovej cyklotrasy bude aj lávka ponad diaľnicu D1.

Z vlastných zdrojov postavil kraj cyklotrasu spájajúcu obec Jaslovské Bohunice a tamojšiu atómovú elektráreň v dĺžke 1,9 kilometra. Jej súčasťou je aj cyklolávka ponad potok Blava, ktorej základnú, 20 metrov dlhú konštrukciu osadil zhotoviteľ v polovici decembra. Dobudovanie napojenia lávky na existujúcu cyklotrasu je naplánované v jarných mesiacoch.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #cyklotrasy #Trnavský kraj #Vážska cyklomagistrála #Moravská cyklomagistrála
Články podľa značiek