Nový mýtny systém pre NDS vytvorí CzechToll, sestra SkyTollu. Ten vo výbere mýta pokračuje

Kým nebude dodaný nový mýtny IT systém CzechTollom, bude pokračovať zmluva so SkyTollom.

03.05.2024 12:00
Sky Toll, CzechToll Foto:
Nový mýtny systém vytvorí CzechToll, starý bude zatiaľ prevádzkovať SkyToll. Obe spoločnosti majú rovnakého majiteľa.
debata (4)

Diaľničiari konečne uzavreli roky meškajúce verejné obstarávania na vytvorenie mýtneho IT systému a na mýtne služby. Ten, na rozdiel od súčasného, bude spravovať priamo NDS. Vďaka tomu diaľničiari získajú kontrolu nad riadením výberu mýta. Mýtny IT systém napokon pre NDS vytvorí CzechToll, sestra spoločnosti SkyToll.

Verejné obstarávanie na nový IT systém bolo vyhlásené ešte v roku 2020 a doteraz nebolo uzatvorené. Víťazom tendra sa opakovane stala spoločnosť CzechToll s najnižšou ponukou 13,8 milióna eur bez DPH. Naposledy bol tender vyhodnotený koncom roka 2023. Podpísanie zmluvy však nebolo možné. Na základe námietky jedného z uchádzačov sa tendrom zaoberal Úrad pre verejné obstarávanie. Až koncom marca 2024 úrad konanie o námietke zastavil. Následne v zrýchlenom režime prebehli konzultácie a schvaľovací proces zmluvy.

diaľnica, mýto, kontrola Čítajte viac Skytoll bude vyberať mýto aj naďalej. NDS s ním predĺžila zmluvu, čelí preto kritike

Okrem zavedenia EETS a podpisu zmluvy na nový mýtny IT systém, NDS uzatvorila aj verejné obstarávanie na mýtne služby za 28,7 milióna eur bez DPH, v ktorom opakovane uspel najnižšou ponukou opäť CzechToll.

Zdedený stav v kombinácii s námietkou podanou na Úrad pre verejné obstarávanie spôsobili, že NDS je aktuálne v situácii, kedy musí naposledy predĺžiť zmluvu na výber mýta so súčasným poskytovateľom, teda spoločnosťou SkyToll. V podmienkach verejného obstarávania z roku 2020 je lehota na dodanie nového mýtneho IT systému určená na 15 mesiacov od podpísania zmluvy. Úspešný uchádzač sa však zaviazal dokončiť systém o dva mesiace skôr. K lehote na vytvorenie IT systému je totiž nevyhnutné prirátať dobu na jeho testovanie, na zavedenie systému do prevádzky, ale aj na plošnú výmenu palubných jednotiek, ktoré nebudú kompatibilné s novým IT systémom.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #SkyToll #mýtny systém #CzechToll
Články podľa značiek