Ministerstvo dopravy plánuje veľkú rekonštrukciu mostov. Cez PPP projekty

Rezort už vyhlásil verejné obstarávanie na poradenské služby. Predpokladaná hodnota zákazky je takmer 7,8 milióna eur bez DPH.

09.05.2024 18:00
pusty-hrad-zvolen-zmens Foto:
Kvôli rekonštrukcii sa bude analyzovať stav približne 1 100 mostov na cestách 1. triedy. (ilustračné foto)
debata (1)

Rezort dopravy pripravuje PPP projekt na opravu, výstavbu (nahradenie pôvodných) a prevádzku vybraných mostov na cestách I. triedy. Preto vyhlásil verejné obstarávanie na poradenské služby. Predpokladaná hodnota zákazky je takmer 7,8 milióna eur bez DPH.

V prvej fáze poradenských služieb konzultant spracuje štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá posúdi výhodnosť plošnej obnovy mostov na cestách I. triedy formou PPP. Posudzovať bude mosty v stupni stavebno-technického stavu 4, 5, 6 a 7, teda uspokojivý až havarijný, pričom zanalyzuje viac ako 1 100 mostov v týchto kategóriách.

Cieľom štúdie je odpovedať na to, koľko mostov a akým spôsobom sa zrekonštruuje, a určí potrebný finančný rozsah PPP projektu. Poradca potom následne pripraví verejné obstarávanie na budúceho koncesionára.

ttsk-most-ponad-chvojnicu-pri-holici-2 Čítajte viac Pri Holíči postavia nový most, súčasný sa zbúra

„Dve tretiny mostov na cestách I. triedy sú v zlom, veľmi zlom a havarijnom stave. Ak do nich nebudeme investovať, v budúcnosti sa situácia bude radikálne zhoršovať. Investície do mostov a ich rekonštrukcie sú pre ministerstvo dopravy absolútne kľúčové,“ priblížil minister dopravy SR Jozef Ráž.

Zníženie počtu mostov v zlom alebo havarijnom stave na cestách I. triedy sa dostalo aj do programového vyhlásenia vlády. Tento plánovaný PPP projekt je vôbec prvý projekt opráv mostov v takomto rozsahu. Predpokladané náklady nevyhnutné na plošnú opravu mostov môžu presiahnuť pol miliardy eur, presnú sumu určí práve štúdia realizovateľnosti a následne verejné obstarávanie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Most #ministerstvo dopravy #PPP projekt #oprava mostov
Články podľa značiek