Už zajtra začne veľká oprava mosta Pustý hrad. Pripravte sa na obmedzenia

Viac ako 700-metrový most Pustý hrad na ceste prvej triedy (I/16) pri Zvolene opravia za takmer 4 milióny eur.

10.05.2024 20:00
pusty hrad Foto:
Most Pustý hrad prejde prvou veľkou rekonštrukciou od jeho postavenia.
debata

Národná diaľničná spoločnosť spúšťa práce na oprave strategického mosta pri Zvolene, od soboty 11. mája. V doobedňajších hodinách zrealizujeme prípravné práce na osadení desiatok kusov dopravného značenia a od poobedňajších hodín budú zahájené práce na moste v režime 24/7. Viac ako sedemsto metrov dlhý most Pustý hrad na ceste I/16 bude Národná diaľničná spoločnosť komplexne opravovať prvýkrát od jeho postavenia. Celková investícia do obnovy predstavuje 3,75 milióna eur.

Z dôvodu minimalizovania dopravných problémom budú opravné práce prebiehať v 2 etapách a pri zachovaní vždy jedného prejazdného pruhu. V časoch rannej a podvečernej dopravnej špičky bude doprava usmerňovaná vďaka regulovčíkov priamo na mieste. V ostatnom čase bude doprava riadená prostredníctvom svetelnej signalizácie. Predpoklad finalizovania prác na moste Pustý hrad je koncom októbra tohto roka.

pusty-hrad-zvolen-zmens Čítajte viac Ministerstvo dopravy plánuje veľkú rekonštrukciu mostov. Cez PPP projekty

Oprava mosta bude pozostávať z búracích a opravných prác. V rámci búracích prác sa odstránia pôvodné zvodidlá, pôvodné zábradlia, protidotyková ochrana nad železničnou traťou, rímsy, odvodňovače, vozovkové vrstvy, obnaží sa horný povrch nosnej konštrukcie a odstráni sa pôvodná izolácia v celej dĺžke mosta. Následné opravné práce budú pozostávať zo sanácie pohľadových plôch z dolnej strany nosnej konštrukcie v mieste mostných záverov, z vyčistenia vnútorných priestorov mosta, kompletnej výmeny odvodnenia, osadia sa nové rímsy, položia sa nové asfaltové vrstvy vozovky vrátane celoplošnej izolácie, osadia sa nové zvodidlá, nová protidotyková ochrana nad železničnou traťou a zrealizuje sa aj nové revízne schodisko.

Práve nevyhovujúci technický stav mosta, ktorý sa prejavuje trhlinami a nerovnosťami na vozovke, porušením mostnej izolácie a následnou degradáciou nosnej konštrukcie je dôvodom kompletnej opravy mosta.

Obchádzková trasa

Pre osobné vozidlá je navrhnutá obchádzková trasa, čiže motoristi si môžu vybrať či využijú obchádzkovú trasu alebo zvolia regulovaný prejazd mostom. Vodiči cestujúci po R1 od Budče v smere do Lučenca a Krupiny môžu využiť alternatívnu trasu po ceste I/66 a prejsť na cesty III/2453 a III/2452 (obchádzková trasa vedená cez mesto). Túto trasu môžu využiť aj motoristi prichádzajúci z Banskej Bystrice cestujúci do Lučenca.

debata chyba
Viac na túto tému: #Národná diaľničná spoločnosť #Pustý hrad #oprava mosta
Články podľa značiek