Vo vlakoch budú na poriadok dozerať aj telové kamery. Majú zvýšiť bezpečnosť

Železničná spoločnosť Slovensko spustila projekt bezpečnostných telových kamier pre vlakvedúcich. Do cieľa nás síce skôr nedostanú, ale malo by to byť bezpečnejšie.

14.05.2024 20:00
ZSSE - interiér vlaku Foto:
Telové kamery pre vlakvedúcich budú dozerať na poriadok. Železničná spoločnosť si od nich sľubuje menej incidentov na palube vlakov.
debata

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spustila pilotný projekt telových kamier pre vlakvedúcich, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť vo vlakoch. Kamery budú slúžiť aj na zlepšenie kvality služieb vo vlakoch či ako prevencia voči priestupkom a iným incidentom. Vo štvrtok o tom informovala ZSSK.

Pozrite si nové vlaky na trati Bratislava – Komárno

Video
traffication Čítajte viac Škodovky dostali novú funkciu. Dokážu vás varovať pred blížiacim sa vlakom

„Cieľom tohto projektu je ochrániť cestujúcich aj vlakový personál pred prípadnými konfliktnými situáciami a celkovo zvýšiť kvalitu cestovania vlakmi ZSSK. Za posledný rok nám síce vo vlakoch počet incidentov mierne klesol, musíme však naďalej pracovať na tom, aby cestovanie vlakmi bolo komfortné a bezpečné,“ uviedol generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

ZSSK v piatok 3. maja vypravila prvy tohtorocny vlak z Bratislavy do Splitu v Chorvatsku Čítajte viac Začal jazdiť letný vlak do Splitu. Predaných je už 11-tisíc lístkov

Počas mája dostanú vlakvedúci osobné kamery, ktoré budú po zapnutí nahrávať zvuk a video počas celej ich služby. V prvej etape pilotného projektu ZSSK by mali dostať tieto kamery vlakvedúci na západnom Slovensku. Postupne k nim pribudnú aj sprievodcovia ďalších regiónov Slovenska. Podľa Helexu železnice plánujú ukončiť pilotný projekt na konci augusta, pričom k dispozícii bude 420 kamier pre vlakvedúcich.

Comfort Jet 4 Čítajte viac Česi predstavili luxusný supervlak. Zvláda rýchlosť až 230 km/h

Pre sprievodcov na západnom Slovensku je celkovo pripravených 53 kamier. Tie majú pomôcť napríklad pri riešení verbálnych a fyzických útokov alebo problémoch s cestujúcimi, ktorí fajčia na WC. Generálny riaditeľ ZSSK očakáva, že sa týmto opatrením podarí znížiť počet incidentov vo vlakoch a telové kamery budú pôsobiť najmä preventívne.

RB-BTS-banner-ENG-1920x484-1 Čítajte viac Rail Baltica: vysokorýchlostná železnica spojí Litvu, Lotyšsko, Estónsko a Poľsko

Kamery automaticky zmažú obsah po 30 sekundách, ak vlakvedúci nestlačia tlačidlo na uloženie nahrávky. Zábery na serveroch ZSSK budú dostupné desať dní a prístup k nim dostanú len poverené osoby. V prípade záznamu, ktorý si bude vyžadovať prešetrenie, tak ďalší postup vyhodnotia železnice v spolupráci s políciou Slovenskej republiky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Železničná spoločnosť #ZSSE #bezpečnosť cestovania
Články podľa značiek