Bratislava sprísňuje vjazd do pešej zóny. Mení aj pravidlá pre kuriérov

Po novom sa zásobovacie autá dostanú do centra len ráno medzi šiestou a deviatou. Pre kuriérov sú zriadené parkovacie miesta na okraji pešej zóny

10.06.2024 20:00
pilomat Foto:
Bratislava zmodernizovala vjazd do centra mesta. Je plnoautomatický a bez povolenia s atam žiadne auto nedostane. (ilustračné foto)
debata

Od 10. júna sa do historického centra Bratislavy bez povolenia už nikto nedostane. Nový inteligentný systém regulácie vjazdov do pešej zóny je hotový, nasadené a odskúšané sú aj nové pilomaty, kamery, LED obrazovky, semafory a testuje sa aj elektronický systém, uvádza mestská časť Staré mesto na svojom webe. A čo to v praxi znamená?

Po novom sa do centra Bratislavy nedostane žiadny vodič bez povolenia okrem záchranných zložiek. Zavádzajú sa tiež striktné pravidlá pre kuriérov a zásobovacie vozidlá. Mestská časť chce tým vytvoriť bezpečnejšie historické centrum mesta pre peších.

Miesta určené na vjazdy sú tri – Hviezdoslavovo námestie – vjazd Strakova, Františkánska ulica a Židovská ulica. Elektronický systém bude ovládať semafory, kamery na rozpoznávanie evidenčného čísla, náhľadové kamery, výsuvné hydraulické stĺpiky a informačné LED tabule.

Megatrolejbus Čítajte viac Bratislava sa chválila novými megatrolejbusmi. Dnes stoja väčšinu času v servise

Vjazd do pešej zóny bude umožnený len vozidlám s povolením. Ak vozidlo povolenie mať nebude, pilomaty sa nespustia. Povolenie je v súčasnosti možné vybaviť si len priamo na miestnom úrade, v centre služieb občanom. Mestská časť však plánuje počas leta spustiť online systém žiadostí o vstup do historického centra.

Nové striktné pravidlá zavádza samospráva aj pre autá kuriérov a zásobovacích spoločností gastroprevádzok a obchodov, ktoré na pešej zóne sídlia. Tieto autá výrazne podľa mestskej časti zaťažujú historické centrum, a to aj preto, lebo ich bolo veľa v akúkoľvek dennú hodinu. Po novom budú mať zásobovacie autá štandardne povolený vstup do historického centra iba vo vyhradenom čase od 6.00 do 9.00 h.

Na parkovanie kuriérov budú na rôznych miestach v okolí pešej zóny vyhradené tzv. cik-cak miesta, kde má vodič možnosť odstaviť vozidlo na krátky čas. Niekoľko cik-cak čiar je už zakreslených a sprístupnených vodičom na okraji Hviezdoslavovho námestia, ďalšie by mali pribudnú čoskoro.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #vjazd do centra #pilomaty #regulovaný vjazd
Články podľa značiek