Revolúcia na chorvátskych diaľniciach. Mýtne brány skončia, ale platiť budeme ako nákladiaky

Nový systém platenia cestného mýta v Chorvátsku zavedú na všetkých diaľniciach bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú v správe Hrvatske Autoceste. Na časovú známku však zabudnite.

13.06.2024 06:00
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Foto:
Po zavedení elektronického systému budeme prechádzať mýtnicami bez zastavovania.
debata (41)

O tom, že neslávne známe mýtnice, na ktorých sa počas dovolenkovej sezóny niekedy vytvárajú aj niekoľkohodinové rady skončia, hovoria Chorváti už niekoľko rokov. Je to však podobná situácia ako na Slovensku v súvislosti so SkyTollom – o zmene sa hovorí a hovorí a v praxi sa nič nedeje. Na druhú stranu – niet sa čo diviť. V stomiliónovom tendri na zavedenie nového mýtneho systému v Chorvátsku uspelo konzorcium, tvorené slovenským SkyTollom a českým Tollnetom.

Ďalší účastníci súťaže však podali proti voči výsledku námietky. To v praxi znamená, že mýtnice v Chorvátsku v ideálnom prípade skončia v prvej polovici roku 2025, pravdepodobnejšie je však, že sa tak stane až v roku 2026. Ak by sa však malo výberové konanie opakovať, nový elektronický systém vyberania diaľničných poplatkov sa môže posunúť na neurčito.

Chorvátsko z dronu

Video

Za zmienku stojí aj samotný systém, ktorý je síce založený na elektronickej diaľničnej známke, ale aj s ňou motoristi budú platiť za prejdené kilometre, známka totiž nebude časová. Pozrime sa na to podrobnejšie: nový systém by mal využívať dve existujúce technológie, ktoré sa bežne používajú na celom svete, technológiu DSRC (rádiová komunikácia na 5,8 GHz) na účtovanie mýtnych poplatkov používateľom zariadení ENC a technológiu ALPR (rozpoznávanie evidenčných čísel vozidiel).

Inak povedané – v aute budete mať podobnú palubnú jednotku ako kamióny, pričom o jej zapožičanie bude treba pred cestou požiadať a na konci ju vrátiť. Alternatívou bude elektronická diaľničná známka, pre využívanie ktorej sa bude treba zaregistrovať do systému výberu mýta, zriadiť si osobný účet a nadotovať ho kreditom. Následne sa z neho bude suma odčítavať podľa rozpoznávania evidenčných čísiel pri vjazdoch a výjazdoch do spoplatnených úsekov. Uvidíme ako to bude fungovať. Takýto systém nemá zatiaľ žiadna krajina. Používa sa výlučne pri nákladnej doprave.

Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Čítajte viac Koľko zaplatíme za diaľnice do Chorvátska? Opäť viac - pozrite si ceny

Dôležité je, že nový chorvátsky systém výberu poplatkov za diaľnice bude založený na voľnom prejazde vozidiel spoplatnenými úsekmi. Na mieste sa nebude platiť nič, nebude treba zastavovať na mýtniciach, ktorými tak prejde rádovo viac áut. To by malo výrazne zvýšiť plynulosť premávky. Systém by mal fungovať na princípe spoplatňovania podľa skutočného počtu prejdených kilometrov v diaľničnej sieti Chorvátska, pričom každý kilometer prejdený po ktorejkoľvek z diaľnic by mal stáť rovnako, čo je ďalšou dôležitou novinkou.

Systém by mal fungovať na všetkých diaľniciach v krajine, tak na tých, ktoré spravuje Hrvatske Autoceste, rovnako ako aj na koncesovaných diaľniciach, ako je Istrijská Y alebo diaľnica Záhreb – Macelj.

Súčasné ceny mýta na Chorvátskych diaľniciach

Úsek Cena
Goričan (z HU) – Záhreb (Sveta Helena) 5,80 €
Macelj (zo SLO) – Záhreb (Zaprešič) 6,40 €
Záhreb – Rijeka 9,20 €
Záhreb – Zadar 16,00 €
Záhreb – Šibenik 20,10 €
Záhreb – Split (Dugopolje) 24,00 €
Záhreb – Makarska (Šestanovac) 26,40 €
Záhreb – Čarapine (koniec diaľnice Ploče) 30,70 €
Most na ostrov Krk 0,00 €
Tunel Sv. Ilija (Makarska) 0,00 €
Pelješacký most (Pelješac) 0,00 €

Ceny za bezkontaktný systém ENC

Paket Cena Obsah Zľava
Paket S 60 € zahŕňa prístroj ENC za 15 € a kredit 57,50 € 21,74 %
Paket M 90 € zahŕňa ENC prístroj za 15 € a kredit 95,84 € 21,74 %
Paket L 120 € zahŕňa ENC prístroj za 15 € a kredit 134,17 € 21,74 %

© Autorské práva vyhradené

41 debata chyba
Viac na túto tému: #diaľničné poplatky #cesta do Chorvátska #diaľnice v Chorvátsku
Články podľa značiek