Revolúcia v signalizácii: Ako Ford Thunderbird z roku 1965 zmenil pravidlá hry

V 60. rokoch bola Amerika krajinou automobilových inovácií, ale aj zdanlivo chaotickej cestnej premávky. Smerovky a brzdové svetlá mali rovnakú farbu – červenú. Na prvý pohľad praktické riešenie sa však v hustej premávke menilo na zmätok. Pri pohľade na kolónu červených svetiel ste si mohli iba hádať: brzdí vodič pred vami, alebo plánuje odbočiť?

30.11.2024 12:00
Ford Thunderbird Foto:
Ford Thunderbird
debata (1)

Ford, jeden z priekopníkov amerického automobilizmu, prišiel v roku 1965 s riešením, ktoré spájalo technológiu a estetiku. Model Thunderbird priniesol prvé sekvenčné smerovky na svete. Tieto unikátne ukazovatele smeru nesignalizovali odbočenie obyčajným bliknutím, ale sekvenciou svetiel, ktoré postupne osvetľovali dráhu odbočenia. Vodičom za vami tak nielenže jasne ukázali smer, ale aj zaujali vizuálnou dynamikou, ktorá bola v tej dobe úplnou novinkou.

Estetika, ktorá mala zmysel

Sekvenčné smerovky Fordu Thunderbird sa okamžite stali hitom. Okrem praktického významu priniesli aj nezameniteľný dizajnérsky prvok. Práve v tej dobe, keď sa autá začali stávať symbolom štýlu a statusu, boli blikajúce „šou“ svetlá niečím, čo zvýraznilo individualitu vodiča.

Ironicky, táto inovácia, ktorá vznikla v Amerike, sa dnes v USA stretáva s prekážkami. Moderné sekvenčné smerovky, často používané na prémiových modeloch európskych značiek ako Audi alebo CUPRA, narážajú na americké regulačné normy. Tie stanovujú, že každé svetlo musí vyžarovať dostatočnú intenzitu svetla samostatne, čo v praxi znamená, že niektoré sekvenčné systémy nedostanú povolenie.

Návrat k ikonickým prvkom

Sekvenčné smerovky sa dnes stali štandardom, najmä v kategórii športových a luxusných áut. Avšak ich história siaha práve k modelu, ktorý bol pred 60 rokmi považovaný za futuristický. Ford Thunderbird z roku 1965 ukázal, že aj drobný detail dokáže zmeniť celé odvetvie.

Sledovať sekvenčné smerovky v akcii je stále fascinujúce. Aj dnes, keď sú už bežné, pripomínajú nám, že funkcia a dizajn môžu ísť ruka v ruke – a že inovácia nemusí byť len praktická, ale aj esteticky príťažlivá.

Ak sa niekedy ocitnete na ceste za autom s týmito smerovkami, zastavte sa na chvíľu a vychutnajte si túto blikajúcu symfóniu. Je to pocta minulosti a zároveň ukážka, ako technológie dokážu priniesť krásu aj do každodenných situácií.

Tento článok je súčasťou spoločného projektu spoločnosti ASA (Autoklub Slovakia Assistance) a Oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy SR za účelom podpory bezpečnosti na cestách.

odkaz
inovacie v bezpecnosti
Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #inovácie v bezpečnosti
Články podľa značiek