Jazdené: Peugeot 806 - komfort skoro zadarmo

30.11.2010 11:30
Peugeot 806
Peugeot 806 Autor:

Spomínate si naň? Pravdepodobne už nie, v deväťdesiatych rokoch však patril medzi veľké hviezdy. Dodnes ich prežilo len pár a všetky zoženiete za babku.

Peugeot 806 bol spolu s modelmi Citroën Evasion, Fiat Ulysse a Lancia Zeta produktom spoločného vývoja koncernov Fiat a PSA nazvaného „Eurovan“. Vznikli tak štyri takmer identické rodinné vany, ktoré využívali navlas rovnakú techniku a líšili sa len prednými maskami a znakmi na volantoch. Najluxusnejšou bola Lancia Zeta, ktorá nedostala základné motory ostatných troch zástupcov a v ponuke figurovala ako prestížny tovar. Peugeot bol strednou cestou, takže ste v ňom mohli mať akýkoľvek motor z ponuky a zvoliť si štandardnú aj luxusnú výbavu.

Na vývoji spolupracovali koncerny Fiat a PSA.
Na vývoji spolupracovali koncerny Fiat a PSA. Autor: Peugeot

Veľkým plusom eurovanov boli bočné posuvné dvere a sedemmiestna konfigurácia, pri ktorej ponúkali batožinový priestor s objemom 330 l. Keď ste vybrali sedadlá druhého a tretieho radu, pribudlo ďalších 3000 l a to je argument, ktorý nakoniec mnohých presvedčil.

Bol hranatý, ale o to priestrannejší.
Bol hranatý, ale o to priestrannejší. Autor: Peugeot

Ak ste sa zahľadeli do Peugeotu 806, môžete počítať s pohodlnými mäkkými sedadlami (na vtedajšie francúzske pomery však pomerne tvrdými), dobrou pozíciou za volantom a excelentným výhľadom. Horšie to bolo s funkčnosťou niektorých palubných elektrospotrebičov. Ak zlyhali, chyba bola často v elektrických rozvodoch a skorodovaných konektoroch, kvalita výroby predsa len nebola silnou stránkou závodu Sevel Nord, kde všetky deriváty eurovanov vznikali.

Usporiadanie sedadiel záležalo od štedrosti...
Usporiadanie sedadiel záležalo od štedrosti prvého majiteľa. Autor: Peugeot

Dnes je väčina týchto áut (ak dodnes vôbec prežili) veľmi lacná a stali sa dostupnými aj pre menej solventné početnejšie rodiny. S ich vekom a predchádzajúcim životným štýlom však úzko súvisí aj ich chopnosť nemilo vás prekvapiť nejakou zákernosťou. Pozor si napríklad dávajte aj na takú nevinnosť, akou sú bočné posuvné dvere. Ak raz model 806 havaroval a málo tuhý skelet karosérie stratil pôvodný tvar, dvere sa zadrhávajú a ich ľahký chod je nadobro minulosťou. Ďalším rizikom s nimi spojeným sú ich skorodované a nedoliehajúce elektrické kontakty, vďaka ktorým si centrálne zamykanie žije svojím životom a svojimi vrtochmi znepríjemňuje každé zamykanie auta.

Elektrické kontakty na posuvných dverách robia...
Elektrické kontakty na posuvných dverách robia šarapatu. Autor: Peugeot

Berte naftový motor

MPV si našinec automaticky spája s naftovým motorom, čo je v prípade Peugeotu 806 len a len dobre. Benzínovú ponuku totiž otváral atmosférický štvorvalec 2.0 8V XU (89 kW/121 k), ktorý svojou dynamikou na tak ťažké auto v krajných situáciách nestačil (na niektorých trhoch bol k dispozícii aj motor 1.8 8V). Výsledkom trápenia bol adrenalín pri každom predbiehaní a spotreba presahujúca 10 l/100 km (výrobca udával 9,5 l/100 km).

Lepšiu dynamiku ponúkal motor 2.0 8V Turbo (108 kW/147 k), jeho výkonové benefity však lákali k častému využívaniu, čoho výsledkom bola opäť spotreba dosahujúca úrovne 12–13 l/100 km (výrobca udával 10,1 l/100 km). Kto však potrebuje relatívne svižné MPV za málo peňazí a spotrebu až tak nerieši, verzia 2.0 Turbo ho uspokojí. Treba však počítať aj s drahším servisom s faktom, že náhradné turbodúchadlo na vrakovisku nezoženiete. Na druhej strane, väčšina technických komponentov je rovnakých pre všetky štyri značky (Peugeot, Citroën, Fiat, Lancia), takže s ich dostupnosťou nie je problém.

V roku 2000 obidva dvojlitre nahradil celohliníkový štvorvalec 2.0 16V EW (97 kW/132 k), ktorý však mnohých sklamal. Ani nie tak výkonmi (v nízkych otáčkach ťahal paradoxne lepšie ako staršie osemventilové XU), ako hlučnosťou a občasnými vibráciami. Jeho problémom bola aj náchylnosť k vyššej spotrebe oleja, takže keď ste mu poriadne stúpali na krk, nestíhali ste dolievať olej.

V prvých rokoch produkcie boli na výber aj klasické naftové motory 1.9 TD (66 kW/90 k) a 2.1 TD (80 kW/109 k) s kódovým označením XUD. Dnešné emisné normy im nič nehovorili, takže navzdory skromným papierovým parametrom svojím náleži­tým záťahom stále prekvapujú. Keď treba, nemajú problém do valcov vstreknúť toľko nafty, že by sa z toho dnešné palivové filtre okamžite zapchali. Keď však predchádzajúci majiteľ s týmito motormi často ťahal naložené prívesy, alebo po nemeckej diaľnici jazdil s plynom na podlahe (max. rýchlosti boli 160 a 175 km/h, verzia 2.0 Turbo dokonca 195 km/h), radi im praskali hlavy. Často sa stávalo, že do chladiaceho okruhu začali prenikať výfukové plyny, alebo sa začala miešať voda s motorovým olejom.

Prvým naftovým motorom praskaly hlavy.
Prvým naftovým motorom praskaly hlavy. Autor: Peugeot

Najlepší motor sa do modelu 806 dostal v rámci modernizácie v roku 1999. Turbodiesel 2.0 HDi priniesol priame vstrekovanie common-rail prvej generácie (Bosch), tichý chod, príjemný a rovnomerný záťah a spotrebu, ktorá lákala viac, než celý zvyšok auta (6,6 l/100 km). Slušné to bolo aj so spoľahlivosťou, bolesťou vstrekovania boli len málo odolné vstrekovače a často zlyhávajúci regulátor tlaku paliva v raili. Skúsení mechanici často nadávajú aj na nespoľahlivé elektrické podávacie čerpadlo nafty.

Ideálna voľba – Peugeot 806 2.0 HDi (1999)
Motor 2.0 HDi 8V OHC
Zdvihový objem (cm3) 1997
Vŕtanie x zdvih (mm) 85 × 88
Kompresný pomer 17,8:1
Max. výkon (kW/min-1) 80/4000
Max. krút. moment (Nm/min-1) 250/1750
Pneumatiky 205/65 R 15
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1670
Hmotnosť brzd. Prívesu (kg) 1300
Max. rýchlosť (km/h) 173
0–100 km/h (s) 15,8
Kombinovaná spotreba (l/100 km) 6,6

Pozor na brzdy a prednú nápravu

Približne 1,6 t ťažký Peugeot dával svojmu podvozku na horších cestách poriadne zabrať, dobre si preto skontrolujte najmä stav jeho predného zavesenia. Predná náprava (klasické spodné priečne ramená a vzpery MacPherson) sa po rokoch jazdenia prejavuje výraznými vôľami a hlukom od vybitých čapov. V tomto prípade sú vôle ešte väčšie, ako pri bežných osobných Peugeotoch. Zadná náprava je odolná, čo nakoniec vyplýva aj z jej jednoduchej konštrukcie (tuhá náprava s panhardskou tyčou) a vcelku slušne odoláva aj občasnému preťažovaniu. Pozor len na zadné tlmiče, pri preťažení často nevydržali, vyvalil sa z nich olej a stratili účinnosť. Výhodou jednoduchého podvozku je jeho finančne nenáročná údržba.

Ďalším komponentom trpiacim vyššou hmotnosťou auta sú brzdy. Predné zvlnené kotúča nie sú nijak výnimočným javom, napríklad raritná verzia 2.0 Turbo má brzdy unavené takmer vždy.

Pomaly a komfortne

Peugeot 806 je zo starej školy, takže sa nehrá na žiadneho športovca a v zákrutách mu to ide pomalšie. Kým to zistíte, párkrát sa s ním dostanete do bezpečného nedotáčavého šmyku. Báť sa však nemusíte, vždy sa to stane v malých a bezpečných rýchlostiach.

Počítajte s tým, že palubná doska vŕzga.
Počítajte s tým, že palubná doska vŕzga. Autor: Peugeot

Veľké bočné náklony a neistotu v serpentínach Peugeot ospravedlní na každej rovinke. Mäkké a komfortné pruženie je tak poddajné, že aj na rozbitej ceste si budete pripadať ako v bavlnke. Tlmiče si rozumejú s vysokým zdvihom pruženia a van sa cez terénne vlny len pokojne prenesie. Podmienkou je však výborný stav podvozku, inak si užijete strašidelný hluk, trhanie volantom a pocit, že v ďalšej diere necháte celú nápravu. Veľmi dobre má model 806 vyriešené aj uchytenie predného priečneho stabilizátora o rameno nápravy. Nenájdete tu žiadnu tenkú tyčku, ale krátke a masívne tiahlo, ktoré vás prežije.

Dobrá rada na záver

Aj tie najmladšie kusy dnes majú 8 rokov, keď vás zláka nízka cena prvých exemplárov, v garáži vám pristane auto, ktoré bude mať na krku 16 rokov a to už nie je málo ani v prípade, že sa oň predchádzajúci majiteľ dobre staral. Pri kúpe Peugeotu 806 preto počítajte s tým, že bez investícií do servisu a pravidelnej údržby to nepôjde. Vzorná nie je ani spoľahlivosť tohto auta, aj keď tu tiež platí priama úmernosť medzi starostlivosťou a spoľahlivosťou. S vekom stúpa pravdepodobnosť netesností všetkého možného druhu.

Exemplárom po drobných remeselníkoch sa vyhýbajte.
Exemplárom po drobných remeselníkoch sa vyhýbajte. Autor: Peugeot

Vyberajte pozorne a podľa stavu auta. Ak je zničené, má podozrivo unavené zadné pruženie a špinavý interiér, hľadajte radšej ďalej. Po skončení svojej aktívnej služby rodinného auta v nejakej nemeckej alebo francúzskej rodine sa väčšinou dostalo do rúk drobných remeselníkov alebo stavbárov, ktorých zlákala jeho nízka cena. Život sa mu v tom momente otočil o 180 stupňov a namiesto rodinných výletov sa jeho denným chlebíkom stalo rozvážanie mechov cementu, kachličiek, alebo maliarskych rebríkov. A pochopiteľne tankovanie tej najlacnejšej nafty široko ďaleko. Nájsť preto slušný a neunavený kus je pomerne vzácne.

Ak však narazíte na auto v dobrom stave, získate veľa muziky za málo peňazí. A ak sa pošťastí a vyhnú sa vám fatálne poruchy, môžete si nasledujúce roky nerušene vychutnávať jeho komfort, charakteristické vŕzganie interiérových plastov a atmosféru druhej polovice deväťdesiatych ro­kov.

História modelu
 1994 Predstavenie modelov Peugeot 806, Citroën Evasion, Fiat Ulysse a Lancia Zeta, benzínové motory 1.8 8V (73 kW/99 k), 2.0 8V (89 kW/121 k), 2.0 8V Turbo (108 kW/147 k).
 1995 Naftový štvorvalec 1.9 TD (66 kW/90 k).
 1996 Naftový štvorvalec 2.1 TD (80 kW/109 k).
 1999 Modernizácia, turbodiesel 2.0 HDi (80 kW/109 k).
2000 Benzínový štvorvalec 2.0 16V (97 kW/132 k).
2001 Motor 2.0 HDi 16V (80 kW/109 k).
2002 Ukončenie výroby.
Časté poruchy:
Zvlnené brzdové kotúče, úniky oleja z motora, poruchový regulátor tlaku vstrekovania common-rail (2.0 HDi), nefunkčné podsvietenie prístrojového panelu, vôle v prednej náprave, opotrebované vstrekovače (2.0 HDi), prasknutá hlava (1.9 TD a 2.1 TD), nefunkčné centrálne zamykanie.
Naše odporúčanie:
Peugeot 806 je dnes starým autom, ktoré navyše spoľahlivosťou nijak nevynikalo ani za nova. Pre jeho kondíciu je preto kľúčová starostlivosť predchádzajúceho majiteľa. Nezáleží na motore, ale na stave auta ako takého.
Najlepším agregátom je turbodiesel 2.0 HDi, jeho opravy vás však budú stáť viac ako v prípade starších konštrukcií 1.9 TD a 2.1 TD. Dobrá starostlivosť robí solídnu voľbu aj z motorov TD. Benzínové motory boli slabé (2.0 8V), mali vysokú spotrebu (2.0 8V Turbo), alebo boli hlučné a žrali olej (2.0 16V).
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
9. 12. 20191.232 €1.324 €
2. 12. 2019zlacnenie1.232 €zlacnenie1.324 €
25. 11. 2019zlacnenie1.233 €1.326 €
18. 11. 2019zlacnenie1.235 €zdraženie1.326 €
11. 11. 2019zlacnenie1.242 €zdraženie1.324 €
4. 11. 2019zdraženie1.243 €zdraženie1.317 €
28. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR