Jazdené autá: Kia Carnival – komfortná cesta do pekla

Ak máte početnú rodinu, obmedzený rozpočet, záložné auto v garáži a dobré známosti v servisoch, nemusí byť nákup Carnivalu úplnou hlúposťou.

04.06.2010 17:26
Kia Carnival Foto:
Kia Carnival
debata

Kia Carnival je stálicou všetkých známych rebríčkov spoľahlivosti. Stačí otvoriť časopisy so štatistikami porúch, prejsť prstom na koniec zoznamu a s istotou atómových hodín tam narazíte práve na tento veľký kórejský van. Je zaujímavé, že Kórejci dokázali Carnival postaviť tak, aby dokázal v štatistikách poruchovosti jazdených áut „bodovať“ v akejkoľvek vekovej kategórii. To by sa im snáď nepodarilo, ani keby veľmi chceli. V štatistikách TUV Report sa lepšie umiestňujú dokonca aj „esá“ kalibru Chrysler PT Cruiser a Voyager (a to je už čo povedať).

Jej tvary pripomínajú americký Voyager. Foto: Kia
Kia Carnival Jej tvary pripomínajú americký Voyager.

Každopádne, štatistické ukazovatele berte s rezervou a hoci sa pravidelne umiestňuje na posledných priečkach, nemusí to hneď znamenať, že je na odpis a nechá vás v štichu počas každej jazdy. Navyše po krátkom preštudovaní inzerátov zistíte, že jazdený Carnival dnes zoženiete skoro zadarmo. Ale pozor, občas naozaj platí známe „Nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci“.

Carnival to má so spoľahlivosťou nahnuté. Foto: Kia
Kia Carnival Carnival to má so spoľahlivosťou nahnuté.

Amerika vs. Európa

Myslieť si, že Kia vyvíjala prvý Carnival len preto, aby s ním urobila veľké predajné čísla na európskom trhu by bolo naivné. Kórejcom šlo primárne o predaje v USA, preto tomuto regiónu prispôsobili celý vývoj auta a naladili ho na spotrebnejšiu nôtu. Jeho vonkajšie aj vnútorné rozmery šikovne kopírujú konkurenčný Chrysler Voyager.

V interiéri sa musela posádka cítiť ako v obývačke (teda v dosť spotrebnej obývačke), takže okrem lacných plastov si pasažieri vychutnávali cestovanie vo veľkých, bohato čalúnených sedadlách, nechýbala tu komfortná výbava a elektrifikácia väčšiny pohybujúcich sa častí (zrkadlá, okná, sedadlá…).

Od roku 2001 je interiér kvalitnejší. Foto: Kia
Kia Carnival Od roku 2001 je interiér kvalitnejší.

Dôraz na komfort zvýraznila aj modernizácia auta v roku 2001, kedy zadnú trojmiestnu lavicu nahradili dve samostatné sedadlá. Tým sa Carnival zmenil zo sedemmiestneho na šesťmiestne auto s komfortnejším sedením (dve sedadlá sú netypicky aj v druhom rade). Mnoho u nás predaných Carnivalov má však z dôvodu odpočtu DPH nešťastnú mrežu, čo z nich automaticky robí len štvormiestne autá.

Zadnú trojmiestnu lavicu Kia vymenila za dve... Foto: Kia
Kia Carnival Zadnú trojmiestnu lavicu Kia vymenila za dve samostatné sedadlá.

Prvé kusy poriadne nebrzdili

Orientácia veľkej rodinnej Kie na americký trh je evidentná aj pri pohľade na konštrukciu a naladenie podvozku. Mäkké pruženie sa spolu s jednoduchou prednou (vzpery McPherson s jednoduchými a subtílnymi priečnymi ramenami) a tuhou zadnou nápravou (vedenou štyrmi pozdĺžnymi ramenami a panhardskou tyčou) postarali o veľmi komfortné žehlenie nerovností a mimoriadne plavnú jazdu. Na rovine bol Carnival príjemný, no v zákrutách si daň za komfort vypýtal tvrdo späť. Masívne bočné náklony a pochybné držanie stopy vodiča odradili od akýchkoľvek pokusov o dynamickú jazdu. Keď sa v stave nepríčetnosti s Carnivalom o niečo podobné pokúsil, vystrašil seba aj posádku. To auto na zvlnenom povrchu neudrží stopu a nič na tom nemení ani jeho dlhý rázvor.

Vzadu má Carnival posuvné dvere. Foto: Kia
Kia Carnival Vzadu má Carnival posuvné dvere.

Čo bolo však horšie, do roku 2001 Kia poriadne nebrzdila. Európske cesty sú iné ako dlhé americké diaľnice a žiadajú výkonnejšie brzdy. Po niekoľkých prudkých zabrzdenia pôvodné kotúčové brzdy s jednopiestikovými strmeňmi kapitulovali a smrad valiaci sa spoza diskov kolies prezrádzal, že sú v koncoch. Konštruktéri to po negatívnych ohlasoch prvých európskych zákazníkov pochopili, no kým sa im podarilo do výroby pretlačiť výkonnejšie brzdy s dvojpiestikovými strmeňmi, ubehli tri roky.

Problémový šesťvalec

Pre milovníkov benzínu ponúkala Kia svoj Carnival s benzínovým šesťvalcom 2.5 V6 24V. Celohliníkový agregát konštrukcie Rover mal spočiatku výkon 121 kW (165 k), počas modernizácie však klesol na 110 kW (150 k). Jeho výkonové krivky boli vcelku v poriadku, no aby agregát ťažké auto vôbec rozhýbal, potreboval poriadne popohnať plynovým pedálom a to jeho spotrebu tlačilo do neakceptovateľných výšin. Aj keď bol tichý a veľmi kultivovaný, trpel netesnosťami chladiaceho systému a následným prehrievaním. Jeho chronickým ochorením bolo tečúce vodné čerpadlo a netesný termostat. Ktovieako kvalitné neboli ani ložiská na kľukovom hriadeli, takže pri trochu zanedbaných výmenách motorového oleja (alebo zvolení nesprávnej viskozitnej triedy) sa mohli veľmi jednoducho zadrieť. Motor používal až tri rozvodové remene a zložitú sústavu napínacích kladiek, čo výmenu rozvodov pekne predražovalo.

U nás takmer výlučne nafta

Drvivá väčšina európskych zákazníkov sa v prípade Carnivalu spoliehala na služby nafty. Od jari 1999 bol naftový Carnival poháňaný obrovským radovým štvorvalcom 2.9 16V s výkonom 93 kW (126 k). Veľké plochy štyroch piestov znamenali dobrú pružnosť a tak trochu poľnohospodársky charakter prejavujúci sa vyšším hlukom a vibráciami. O priame vstrekovanie sa staralo staré dobré rotačné čerpadlo, ktoré však v tomto prípade pri používaní zlej nafty dosť trpelo. Aj tento motor sa vplyvom kolabujúceho chladenia rád prehrieval a často mu pritom praskla hlava. Konštrukčnou slabosťou prvých agregátov (na slovenský ani český trh sa našťastie ako nové nedostali) bol poddimenzovaný reťazový pohon olejového čerpadla. Keď „mlel“ z posledného, spoznali ste to podľa nepríjemného kovového hluku spod motora. Keď hluk náhle ustal, boli ste vo veľkých problémoch. V tej chvíli sa totiž v motore nadobro zastavil obeh životodarného o­leja.

Naftové verzie mali nasávací otvor na motorovej... Foto: Kia
Kia Carnival Naftové verzie mali nasávací otvor na motorovej kapote.

V rámci veľkej modernizácie (2001) Kórejci do naftového Carnivalu implantovali priame vstrekovanie common-rail.Všetko by bolo v poriadku, keby neopustili svojho dodávateľa Bosch (dodával rotačné čerpadlá do prvých verzií) a nezverili svoj osud do rúk precitliveným čerpadlám Delphi. Tie horšiu naftu priamo neznášali, pridierali sa malými kúskami kovu z vlastných vnútorností a upchávali vstrekovacie trysky vo valcoch. Jeho servisné náklady zvyšovali aj povinné výmeny rozvodového remeňa každých 90 000 km. Delphi pracovalo na úpravách svojho čerpadla ako vedelo, no odolnejšiu verziu čerpadla začalo napriek tomu do Carnivalov dodávať až v roku 2004. Pre úplnosť, s príchodom vstrekovania common-rail dostali motory označenie CRDi a ich výkon poskočil na 106 kW (144 k).

Ako je to s tou nespoľahlivosťou?

Kia Carnival naozaj nepatrí medzi najspoľahlivejšie autá. Veľa vie pravidelnou údržbou ovplyvniť aj samotný majiteľ, no s vecami ako citlivý podvozok so subtílnymi ramenami, životnosť poddimenzovaných ložísk kolies, vôle v prevodovej páke, či nefungujúci rozvádzač hydraulického tlaku v posilňovači riadenia nedokáže urobiť nič. Keď k tomu pridáme už spomínanú náchylnosť na prehrievanie, praskanie hláv a fatálne poruchy olejového pohonu olejového čerpadla, či dokonca „samovražedná“ schopnosť zadrieť sa (2.5 V6 24V), vychádza nám, že Kia Carnival si vyžaduje viac trpezlivosti a súcitu ako niektorí jej európski konkurenti (hoci mnohí sú na tom veľmi podobne).

Niektoré kusy však už majú najhoršie za sebou. Ich chyby servis postupne vychytal, nespoľahlivé súčiastky nahradil modernizovanými a odolnejšími a tak dokážu pomerne spoľahlivo slúžiť aj po rokoch. Takéto exempláre sú však skôr výnimkami. Na našom trhu narazíte skôr na unavené autí, ktoré budú vyžadovať náročný servis. Dobre si preto pred nákupom zistite, kedy bol „váš“ Carnival vyrobený, kde jazdil a ako to je s jeho doterajšou servisnou históriou. Inak si na seba môžete upliesť celkom slušný bič.

História modelu
 1999 Spustenie predaja Carnivalu v Európe, benzínový motor 2.5 V6 24V (121 kW/165 k), naftový štvorvalec 2.9 16V (93 kW/126 k).
2001 Modernizácia modelu, zlepšenie kvality výroby, upravené brzdy, výkon motora 2.5 V6 24V znížený na 110 kW (150 k), naftový motor 2.9 CRDi 16V so vstrekovaním common-rail (106 kW/144 k).
2006 Ukončenie výroby.
Časté poruchy:
Hlučné ložiská kolies, zadreté vstrekovacie čerpadlo systému common-rail (Delphi), opotrebované vstrekovače systému common-rail, prasknutá hlava valcov (naftové motory), zadreté ložiská kľukového hriadeľa (2.5 V6 24V), zle fungujúci rozdeľovač tlaku posilňovača riadenia, vôle v prevodovej páke, vôle v ramenách prednej nápravy.
Naše odporúčanie:
Pri Carnivale veľmi na výber nemáte. Keď sa už predsa len rozhodli ísť do toho, vyberajte verzie s motorom 2.9 CRDi (106 kW/144 k) vyrobené po roku 2004. Tie už disponovali odolnejším vstrekovacím čerpadlom.
Benzínový motor dosť žerie, nie je veľmi spoľahlivý a jeho servis je finančne náročný.
debata chyba
Články podľa značiek