Koronaefekt: V Európe rastie nielen predaj jazdených áut, ale aj ich vek

Podľa údajov agentúry IHS Markit a online predajcu automobilov AutoScout24, došlo k výraznému posunu v registrácii starších automobilov v celej Európe, ako aj k prudkému nárastu internetového vyhľadávania starších vozidiel. O jazdené elektromobily však záujem nie je.

, 07.12.2020 12:00
Predaj jazdených áut stúpa v takmer celej... Foto: Ivan Majerský, Pravda
autobazár, ojazdené auto, doprava, autá Predaj jazdených áut stúpa v takmer celej Európe, predaj nových áut naopak klesá, respektíve stagnuje.

Nárast záujmu o ojazdené vozidlá nie je dobrou správou pre hromadnú dopravu ani pre životné prostredie, pretože staré autá produkujú viac škodlivých emisií. Z dlhodobejšieho hľadiska sa však očakáva, že posun od verejnej dopravy k „individuálnej mobilite“ v ére pandémie pomôže v budúcnosti výrobcom automobilov, ktorých odbyt v Európe za prvých 10 mesiacov 2020 klesol o 27 %.

Momentálne však automobilky ťahajú za kratší koniec. Podľa IHS Markit analýza údajov vo Francúzsku ukázala, že registrácie ojazdených vozidiel vzrástli v 3. štvrťroku takmer o 16 %, zatiaľ čo predaj nových vozidiel klesol o viac ako 5 %. Doterajší podiel registrácií ojazdených vozidiel v tomto roku je vyšší ako vlani.

V Španielsku došlo k ešte väčšiemu skoku, pričom registrácie ojazdených vozidiel dosiahli takmer 25 % podľa IHS Markit.

Portál pre predaj ojazdených áut Sumauto, ktorý je súčasťou španielskej mediálnej spoločnosti Vocento SA, informoval, že predaj automobilov starších ako 20 rokov vzrástol v Španielsku od júna do októbra o 25 %, zatiaľ čo u vozidiel starších ako 15 rokov sa zvýšil o 16 %.

Online predajca AutoScout24, ktorý pôsobí na trhoch vo Francúzsku, Rakúsku, Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku, potvrdil, že internetové vyhľadávanie starších automobilov od leta prudko vzrástlo.

Napríklad v júli až septembri vyskočilo online vyhľadávanie vozidiel starších ako 20 rokov o 80 % vo Francúzsku, o 77 % v Holandsku a 59 % v Belgicku.

Výkonný riaditeľ AutoScout24 Edgar Berger skonštatoval, že aj keď sa na jednej strane „individuálna mobilita“ pre spotrebiteľov na týchto trhoch stala dôležitá v dôsledku pandémie, pre ekonomickú neistotu boli zároveň opatrnejší.

Podľa predajcu ojazdených vozidiel OcasionPlus sa však kupujúci stále vyhýbajú ojazdeným elektrickým vozidlám. Z 2800 vozidiel, ktoré má v súčasnosti v predaji, je iba šesť elektrických.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #autobazár #jazdené autá #ojazdené autá
Články podľa značiek