Nové autá sú drahé. Výsledok? Dovážame stále viac starých

Dovoz jazdených áut tento rok zatiaľ v medziročnom porovnaní rastie a nevyzerá to tak, že by sa tento trend mal v dohľadnom čase zmeniť.

15.03.2023 16:00
jazdené autá Foto:
Počet individuálne dovezených jazdených áut začiatkom tohto roku opäť rastie.
debata (6)

Druhý mesiac po sebe rastie počet individuálne dovezených osobných áut zo zahraničia na Slovensko. Zatiaľ čo v januári ich bolo 4 687, v najkratšom mesiaci roka – februári, kedy navyše časť Slovenska mala jarné prázdniny, ich počet ešte narástol, a to na 4 783 kusov.

V prípade, že bude tento trend pokračovať, dovozy jazdených áut z cudziny budú o opäť vyššie ako za uplynulé roky. Vyplýva to z najnovších štatistík Ministerstva vnútra SR. Situácia môže mať negatívny vplyv na celkovú kvalitu vozového parku v Slovenskej republike. Priemerný vek áut na Slovensku sa totiž blíži k hranici 15 rokov.

Len pre zaujímavosť – v polovici uplynulého roku dosiahol priemerný vek osobných automobilov v susednom Česku 15,73 roka a celkový vek všetkých motorových vozidiel 18,73 roka, čo predstavuje nárast od roku 2019 približne o jeden rok. Problém majú rovnaký, ako na Slovensku – výraznejšie starnutie vozového parku spôsobil najmä individuálny dovoz jazdených automobilov s vysokým priemerným vekom.

Vývoj individuálneho dovozu vozidiel, všetky... Foto: Ministerstvo vnútra SR
2021 jednotllivo dovezene vozidla Vývoj individuálneho dovozu vozidiel, všetky kategórie.

"Pokiaľ sa však tento trend nezmení, možno očakávať, že sa tento rok dovezie do SR opäť minimálne 61 tisíc ojazdených osobných vozidiel, a to väčšinou vyššieho veku. Nezostáva, než opakovane upozorniť na to, že nákup takýchto áut je rizikový, pretože je ťažšie dohľadať ich históriu, a to najmä skutočný stav tachometra, záznamy o servisoch alebo poškodeniach z dopravných nehôd,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti Aures Holdings.

Za celý uplynulý rok sa na Slovensko spoza hraníc priviezlo spolu až 61 016 jazdených osobných vozidiel. Počet ročne dovezených jazdených áut nie je pritom až o toľko nižší v porovnaní s tým, koľko sa ich v SR predá nových. V roku 2022 bolo celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #jazdené autá #ojazdené autá #AAA auto #Aures Holdigs
Články podľa značiek