Baillonove poklady sú predané. Vyniesli 25 miliónov eur!

13.02.2015 16:00

Rozprávkový nález rovnej stovky historických áut vo Francúzsku vyvolal vlani vlnu nadšenia. Dnes má už 59 z nich nových majiteľov. Vnuci zberateľa Baillona sú bohatší o 25,15 milióna eur. Viac ako polovica sumy ale pripadla na jediné auto - vzácne Ferrari 250 GT SWB.

Najväčší výnos z aukcie na výstave Rétromobile...
Najväčší výnos z aukcie na výstave Rétromobile pripadol na Ferrari 250 GT SWB z roku 1961. Nový majiteľ zaň zaplatil 16,3 milióna eur Autor: Rémi Dargegen

Koncom minulého roka sme vás informovali o rozprávkovom náleze desiatok veteránov, ktoré zhromaždil francúzsky podnikateľ Roger Baillon ešte v časoch, keď sa mu darilo. Krach firmy v sedemdesiatych rokoch ho však donútil časť zbierky predať. Zo 150 áut ostalo len sto a na dlhé roky sa po nich zľahla zem. Dokonca aj Baillonova rodina tvrdila, že o nich nemala tušenie. Čo je však dosť nepravdepodobné.

Veci sa dali do pohybu až vlani, keď prešla kolekcia do dedičstva Baillonových vnukov. Tí zavolali dvoch expertov, Matthieu Lamourea a Pierra Novikoffova. No a tým sa doslova podlomili kolená. Na opustenej farme stála v zúboženom stave rovná stovka veteránov vrátane exemplárov snov. Päťdesiatdeväť áut, ktoré ešte bolo možné zachrániť, putovalo následne v nezreštaurovanom stave na aukciu spoločnosti Artcurial počas výstavy historických vozidiel Rétromobile v Paríži.

Dvojkou akcie bolo  Maserati A6G 2000 Gran...
Dvojkou akcie bolo Maserati A6G 2000 Gran Sport Berlineta Frua z roku 1956, ktoré zmenilo majiteľa za 2,1 milióna eur. Autor: Rémi Dargegen

Hodnota zbierky sa odhadovala na 12 až 15 miliónov eur. Nakoniec však výťažok aukcie prekonal všetky očakávania. Majiteľov našlo všetkých 59 áut, ktorí zaplatili celkovo 25,15 milióna eur. Až 16,3 milióna však pripadlo na jedno jediné auto – vzácne Ferrari 250 GT SWB z roku 1961, z ktorých vzniklo len 37 exemplárov a ktoré navyše vlastnil v šesťdesiatych rokoch slávny francúzsky herec Alain Delon. To jeho rodokmeň zásadne vylepšilo. Auto bolo navyše v relatívne dobrom stave.

Predpoklady prekonal aj druhý poklad zbierky, Maserati A6G 2000 Gran Sport Berlineta Frua z roku 1956, za ktorý nový majiteľ zaplatil viac ako dva milióny eur. A rekordy tiež lámalo Ferrari 275 GTB Berlinetta (1,7 mil. eur) z roku 1966, Talbot Lago T26 Grand Sport SWB z roku 1949 (1,7 mil. eur) či vzácne Bizzarini 5200 GT Strada z roku 1968 (1,2 mil. eur). Zvyšok pripadol na ostatných 54 exemplárov, ktoré boli aj vzhľadom na úroveň korózie podstatne lacnejšie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#veterány #Baillon #Rétromobile
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek