Toyota Mirai: Záujem o vodíkový sedan láme rekordy

Chcete vodíkovú Toyotu Mirai? Počkáte si na ňu dlhšie ako na kdejaký superšport. Záujem prekonal všetky očakávania.

19.10.2015 12:00
Toyota Mirai Foto:
Toyota Mirai nepatrí k dizajnérskym klenotom. Zadá sa však, že zákazníkom to neprekáža. O novú technológiu je obrovský záujem.
debata (5)

Toyota sa rozhodne nemá na čo sťažovať. Kým Honda svojím svetovo prvým sériovým modelom poháňaným palivovými článkami, sedanom FCX Clarity, ani zďaleka nesplnila pôvodné očakávania, po Toyote Mirai sa idú zákazníci doslova potrhať. A to napriek tomu, že stále neexistuje potrebná sieť čerpacích staníc na vodík. Tento rok má japonská automobilka v pláne výrobu 700 kusov. No už teraz je jasné, že stačiť nebude ani ďalších 2 000 plánovaných na nasledujúci rok a 3 000 kusov na rok 2017.

Ak si Mirai objednáte dnes, nedostanete ho tak či tak skôr ako v roku 2017. To je minimálne jedenapolročná dodacia lehota, ktorou sa nemôžu pýšiť ani hyperšporty typu Ferrari La Ferrari či Mc Laren P1. Len v Japonsku si Mirai mesiac od spustenia predaja objednalo 1 500 záujemcov. Pritom sa predáva iba v Tokiu, Osake a Nagoji. A to nehovoríme o zákazníkoch v Kalifornii, kde má Toyota na stole ďalších 1 900 záväzných objednávok. Mirai pritom čaká spustenie predaja v ďalších amerických štátoch a tiež v Európe. Na budúci rok sa napríklad do Veľkej Británie chystá 50 exemplárov.

Toyota je však opatrná, výrobné kapacity nechce zbytočne „nafúknuť“. Môže ísť totiž o počiatočný boom. A je si tiež vedomá, že už na budúci rok bude mať na trhu vážneho súpera v podobe Hondy FCV, ktorá na rozdiel od Miraia disponuje o čosi menej kontroverzným dizajnom. Teraz však všetko závisí najmä od infraštruktúry. Bez potrebnej siete vodíkových čerpacích staníc môže totiž záujem o novú technológiu rýchlo opadnúť. Honda o tom vie svoje. FCX Clarity doplatilo práve na tento nedostatok. Jednoducho predbehlo dobu.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
+28Toyota Mirai

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Toyota #Honda FCX Clarity #Toyota Mirai
Články podľa značiek