Toyota vyrobila vo Francúzsku Yaris s číslom 3 000 000

07.07.2016 16:00
Toyota Yaris - 3 milióny
Jubilejný exemplár z francúzskeho Valenciennes zišiel z liniek po pätnástich rokoch produkcie. Ide už o tretiu generáciu malej Toyoty. Autor:

Malá Toyota Yaris prišla na trh v roku 2001. Bol to zároveň štart nového francúzskeho závodu vo Valenciennes. Z jeho liniek zišli za pätnásť rokov tri milióny Yarisov. Ten jubilejný je hybrid a putuje k francúzskemu zákazníkovi.

Jubilejným štvormilióntym exemplárom je Yaris tretej generácie s hybridným pohonom a čierno-bielou karosériou. Objednal si ho francúzsky zákazník, takže ostane „doma“, no až 87 % produkcie mieri mimo Francúzska. Okrem európskych štátov aj do USA, Kanady či na Portoriko. Pri tejto príležitosti Toyota porovnala, ako sa Yaris za pätnásť rokov zmenil.

Jeho spotreba a emisie CO2, klesli takmer o polovicu. Yaris Hybrid s výkonom 77 koní spotrebuje na 100 km priemerne len 3,3 litra benzínu, kým Yaris prvej generácie s litrovým 4-valcom s výkonom 68 koní potreboval 5,6 litra. Prispieva k tomu aj lepšia aerodynamika. Koeficient odporu vzduchu klesol z Cx 0,30 na 0,286. Naopak, hmotnosť je výrazne vyššia, až 1 085 kg, v porovnaní s 830 kg prvej generácie, to je zhruba o 250 kg viac.

Rovnako ekologický je aj proces jeho výroby. Továreň vo Valenciennes má až 10-krát menšie skladovacie priestory, ako je bežné, a v porovnaní s rokom 2002 spotrebuje až o 90 % menej vody. Závod totiž využíva dažďovú vodu. Tá tvorí 60 % spotreby. Zvyšok je recyklovaná voda. Spotreba energie klesla za pätnásť rokov až o 57 %. Najmä vďaka solárnym panelom.

Toyota Yaris -
		2015
Toyota Yaris -
		2015
+15Toyota Yaris -
		2015

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #Toyota Yaris
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek