Koniec policajných naháňačiek? Pomôcť majú šípky s GPS

23.12.2016 19:00

Polícia sa občas nevyhne prenasledovaniu unikajúcich zločincov. Naháňačka je pritom krajné a nebezpečné riešenie. Tak pre políciu, ako aj pre ostatných účastníkov premávky. Čoskoro by sa mohla stať minulosťou. Ak totiž viete, kde zločinci sú, nemusíte v uliciach predvádzať „filmové scény“.

Zariadenie StarChase je vystreľovacím modulom s...
Zariadenie StarChase je vystreľovacím modulom s GPS. Prichytí sa na karosériu unikajúceho vozidla. Polícia má potom dokonalý prehľad o polohe nič netušiacich páchateľov. Naháňačka sa môže skončiť. Autor: StarChase - GPS šípka pre

Polícia tvrdí, že najbezpečnejšia policajná naháňačka je tá, ku ktorej nikdy nedôjde. Inak sú v hre životy polície, zločincov, a najmä nevinných svedkov, ktorí sa jednoducho ocitnú v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Končiť sa to môže skutočnými tragédiami. Ako sa im však vyhnúť? V USA tvrdia, že majú recept. Volá sa StarChase a je veľmi jednoduchý. Ide o vystreľovací modul s GPS, akúsi šípku, ktorú polícia vystrelí na unikajúce vozidlo. Zabudovaná je v zariadení integrovanom do prednej masky policajného vozidla.

Vystreľovacie zariadenie je integrované do...
Vystreľovacie zariadenie je integrované do prednej masky policajného vozidla. Autor: StarChase - GPS šípka pre

Modul je vybavený prísavkou, ktorá ma zabezpečiť, aby sa šípka pevne prichytila na karosériu vozidla. To síce môže byť v dramatických okamihoch problém, ale ak sa to podarí, má polícia vyhraté. Môže okamžite spomaliť, vypnúť majáky a skončiť s nebezpečným prenasledovaním. Následne sleduje pohyb páchateľov na monitore. Podľa policajných štatistík spomalí do dvoch minút aj vozidlo s páchateľmi. Samozrejme, v presvedčení, že sú „za vodou“.

Zariadenie ovláda polícia z riadiaceho panelu.
Zariadenie ovláda polícia z riadiaceho panelu. Autor: StarChase - GPS šípka pre

To dáva polícii výhodu. Vie, kde sa páchatelia nachádzajú a kde nakoniec zastavia. Potom môžu využiť moment prekvapenia a zločincov zatknúť oveľa bezpečnejším spôsobom a prakticky nepripravených. Všetko má však aj svoje slabšie stránky. Výrobca StarChase pripúšťa, že šípka sa nemusí k vozidlu prichytiť, napríklad ak je jeho karoséria mokrá, zasnežená alebo príliš znečistená. A problémom by mohla byť aj cena 5 000 dolárov. Úspešnosť 80 %, ktorú preukázalo zariadenie v testoch, však za životy nevinných stojí.

StarChase - GPS šípka pre
StarChase -
		GPS šípka pre
+4StarChase - GPS šípka
		pre

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#polícia #StarChase
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek