Falkatus: Ruský 'Hummer' je hotový. Promo si robí na Kryme

03.06.2017 07:00

Rusi ukázali novú armádnu posilu. Obrnené vozidlo Falkatus, prezývané tiež Kat. Vyzerá ako kríženec lunochodu a batmobilu, takže zaujať by mohlo aj v apokalyptickom trileri. Bohužiaľ, kariéru štartuje na Kryme.

Brutálny ruský vojenský stroj váži 12  ton a...
Brutálny ruský vojenský stroj váži 12 ton a odvezie desaťčlennú posádku. Autor: ZIL

Informácie o „ruskom Hummeri“ kolujú na internete približne tri roky. Už prototyp s názvom Kat zaujal futuristickým dizajnom. Medzičasom dozrel projekt ZIL-u do štádia produkcie. Za ten čas sa však tak trochu subtílny Kat poriadne zmenil. A zmenil aj meno. Finálna verzia dostala názov Falkatus, i keď v Rusku mu nik nepovie inak ako Kat. Toto pomenovanie totiž oveľa lepšie vystihuje brutalitu stroja, ktorý desí už na prvý pohľad.

ZIL
		Falkatus - 2017
ZIL
		Falkatus - 2017
+28ZIL Falkatus - 2017

To hlavné Falkatusu zostalo – originálny dizajn so skosenou prednou časťou. Nejde o samoúčelné riešenie ani o aerodynamiku. Takýto uhol lepšie odoláva prípadným zásahom strelných zbraní. Strely na ne pôsobia menšou silou, ako keby dopadali kolmo. Podobne riešený je aj zužujúci sa pontón spodnej časti karosérie, ktorý dokáže odviesť tlakovú vlnu pri výbuchu míny. Základom projektu je podvozok nákladného Kamazu 4911, presnejšie jeho súťažnej verzie, preslávenej v najťažšej rely Dakar. O jeho odolnosti netreba mať teda obavy.

O bezpečnosť sa starajú tony panciera a...
O bezpečnosť sa starajú tony panciera a strieľne. Zošikmené plochy tu nie sú kvôli aerodynamike. Jednoducho lepšie odrážajú guľky a odvádzajú tlakovú vlnu. Autor: ZIL

O drobčeka rozhodne nejde. Falkatus má na dĺžku 6,2 metra a hmotnosť 12 ton. To v prípade, ak využíva maximálne pancierovanie, odolávajúce strelám kalibru 7,62 mm. Chránená nie je len kabína a technika, ale aj čiastočne zapuzdrené kolesá. Je samozrejmé, že takýto mamut potrebuje poriadnu dávku energie. Stará sa o ňu najsilnejší motor, aký mal ZIL k dispozícii – ruský naftový 8-valec s výkonom 730 koní, teda 537 kW, a gigantickým krútiacim momentom 2 900 Nm. To je dokonca ešte viac ako mal prototyp. Tie putujú ku všetkým štyrom kolesám.

Interiér pôsobí futuristicky. Vodič a...
Interiér pôsobí futuristicky. Vodič a spolujazdec sedia vpredu, ďalších šesť členov špeciálnych jednotiek pozdĺžne v strede. Dvom zvyšným členom sú vyhradené sedadlá otočené proti smeru jazdy v strieľňach. Autor: ZIL, KAMAZ

Takže tento „ťažkoodenec“ dokáže dosiahnuť maximálku až 150 km/h! Odvezie pritom 10-člennú posádku. Vodič a spolujazdec sedia vpredu, ďalších šesť členov špeciálnych jednotiek po bokoch. Dvom zvyšným členom sú vyhradené sedadlá otočené proti smeru jazdy v strieľňach, aby kontrolovali priestor za vozidlom. Nastupovanie uľahčuje hydraulická rampa v zadnej časti. Navyše sa na streche nachádza výsuvný štít, ktorý slúži ako ochrana v prípade, že posádka operuje zo strechy.

Flotila nových Falkatusov sa teraz ukázala v plnej paráde na nových videách. Bohužiaľ, pri vyloďovaní na Kryme. Politiku však nechajme tak, využitie Falkatusov totiž nijako nedehonestuje prácu konštruktérov, ktorí vytvorili naozaj originálny vojenský stroj, vyvolávajúci autoritu už len svojím zjavom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ZIL #kat #ZIL Falkatus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek