Toyota chce skoncovať so zahmlievaním. Nadobro

19.09.2017 12:00

Toyota tvrdí, že zahmlené oká áut sa stanú minulosťou. Má na to recept. Dosť zložitý.

Systém proti zahmlievaniu okien si dala Toyota...
Systém proti zahmlievaniu okien si dala Toyota patentovať. Vzhľadom na cenu bude mať premiéru skôr v luxusných Lexusoch ako v Toyotách. Autor: Toyota

Vo vlhkom počasí sa môžu okná zahmliť počas jazdy veľmi rýchlo a obmedziť tým výhľad z vozidla. Na riešenie máte niekoľko možností – vyvetrať interiér, okno zvnútra utrieť, nasmerovať vetranie priamo na sklo alebo spojiť vetranie s klimatizáciou. Posledná možnosť je najúčinnejšia, keďže kompresor klimatizácie vzduch zároveň dehydruje, takže vodný film sa stratí z okien za pár sekúnd. Vždy sa však zahmlievanie spája s určitým rizikom. Toyota teraz tvrdí, že má recept, ako s ním skoncovať.

Systém pracuje s tradičnými možnosťami...
Systém pracuje s tradičnými možnosťami klimatizácie. Zahmleniu však dokáže predísť. Autor: Toyota

Nehovorí pritom o odhmlievaní okien, ale o prediktívnom systéme, ktorý zahmleniu úplne zabráni. Ale až také jednoduché to nie je. Samozrejme, systém má pracovať s klasickými prostriedkami automatickej klimatizácie, tá však bude potrebovať viac údajov, ako je bežné. V prvom rade musí získať informácie o teplote a vlhkosti vzduchu mimo vozidla a tie isté informácie o vzduchu v kabíne auta. Softvér potom vypočíta mieru rizika kondenzácie vlhkosti na okne a v predstihu upraví činnosť klimatizácie tak, aby k zahmleniu nedošlo.

Napríklad správnym nasmerovaním vzduchu na okno, správnou intenzitou a správnou teplotou. Aby bol systém ešte efektívnejší, počíta Toyota s údajmi z navigácie. Tie môžu byť prospešné v prípade, ak prechádzate autom blízko vodných tokov jazier alebo priehrad, prípadne v nadmorských výškach, kde je vlhkejší vzduch, a tým aj vyššie riziko kondenzácie vodných pár. Otázne je, či nebude tento systém príliš drahý a zložitý na to, čo dokáže. Ak áno, počítať s ním môžeme skôr v luxusných Lexusoch ako v manstreamových Toyotách.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #hmla #zahmievanie okien
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek