Toyota Project Portal: Vodíkový Kenworth je v ostrej prevádzke

18.10.2017 19:00

Toyota odštartovala reálne skúšky kamióna Project Portal, ktorý využíva palivové články z Toyoty Mirai. Jazdiť bude v Los Angeles.

Experimentálny kamión Kenworth T660 je vybavený...
Experimentálny kamión Kenworth T660 je vybavený technológiou vodíkovej Toyoty Mirai. Autor: Toyota

O projekte Portal informovala Toyota už na jar. Teraz však uviedla, že vývoj vodíkového kamióna dospel do štádia reálnych skúšok. Tento upravený americký Kenworth T660 využíva totiž namiesto naftového motora palivové články. Ide o dve súpravy zo sériového vodíkového sedanu Toyota Mirai. Tie dodávajú pomocou fúzie vodíka s kyslíkom elektrickú energiu elektromotorom s výkonom 493 kW a krútiacim momentom 1 790 Nm. Dynamikou vraj Project Portal prekonáva konvenčných súperov.

Palivové články dodávajú energiu elektromotorom...
Palivové články dodávajú energiu elektromotorom s výkon 499 kW a krútiaci moment 1 796 Nm. Autor: Toyota

Skúšobná súprava si poradí s hmotnosťou 36 ton, pričom zásoba vodíka v nádržiach umiestnených v zadnej časti kabína a akumulátory s kapacitou 12 kWh umožnia dojazd 320 km. To by malo stačiť prevádzke na kratšie vzdialenosti. Aj preto Toyota nasadila tento bezemisný kamión v Los Angeles, kde bude premávať z prístavu do okolitých skladov. Výhodou je, že v Kalifornii je vybudovaná najhustejšia sieť vodíkových čerpacích staníc, bez ktorých sa Project Portal nezaobíde.

Skúsenosti z prevádzky poslúžia na overenie spoľahlivosti technológie a jej potenciálu nielen na krátkych trasách.

Toyota Project Portal
		- Kenworth na
		vodík
Toyota Project Portal -
		Kenworth na
		vodík
+7Toyota Project Portal -
		Kenworth na
		vodík

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #palivové články #Toyota Mirai #Kenworth
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek