Honda Super Cub: 'Japonská Vespa' má na konte 100 miliónov kusov!

26.10.2017 19:00

Táto nenápadná motorka dosiahla čosi, čo sa ešte žiadnemu dopravnému prostriedku nepodarilo. Počtom sto miliónov vyrobených kusov pokorila všetko, čo má kolesá.

Sériovú produkciu odštartovala Honda v auguste...
Sériovú produkciu odštartovala Honda v auguste 1958 v domovskom závode Yamoto. Autor: Honda

Vo svete automobilovej výroby sú rekordérmi napríklad Ford T, VW Beetle alebo Toyota Corolla. Z montážnych liniek ich zišli desiatky miliónov. Lenže to, čo sa podarilo Honde s jej motocyklom Super Cub, je skutočným unikátom. Japonská značka oznámila, že vyrobila už stomiliónty exemplár. Trvalo to 59 rokov. Tento míľnik je o to vzácnejší, že koncepcia Super Cubu sa napriek viacerým inováciám nezmenila. A to sa nedá povedať o súčasnom Volkswagene Beetle ani o Toyote Corolla. Jednoducho Super Cub je stále Super Cub, a to na prvý pohľad.

Napriek mnohým inováciám si Super Cub zachoval...
Napriek mnohým inováciám si Super Cub zachoval pôvodnú koncepciu s nízkym rámom, štvortaktným motorom a ochrannými štítmi na nohy. Autor: Honda

Sériovú produkciu odštartovala Honda v auguste 1958 v domovskom závode Yamoto, severne od Tokia. Úspech na seba nedal dlho čakať. Zo Super Cubu sa stal okamžitý bestseller. Napriek jednoduchosti a nízkej cene, vďaka ktorej si mohol Super Cub kúpiť prakticky každý Japonec, priniesol tento dopravný prostriedok viacero pokrokových riešení. Napríklad štvortaktný motor s objemom 50 kubických centimetrov. V porovnaní s dvojtaktnou konkurenciou vynikal nízkou spotrebou a vysokou spoľahlivosťou.

Odstredivá spojka odstránila nutnosť používať páčku na riadidlách. Dizajn zas priniesol nízky chrbticový rám a ochranné štíty na nohy. Už tri roky po spustení výroby, teda v roku 1961, mala Honda na konte milión predaných kusov. To aj vďaka exportu do USA. V roku 1974 oslávila výrobu desaťmiliónteho exempláru a v roku 2006 zišiel z liniek Super Cub s poradovým číslom 50 000 000. Na ďalších 50 tak potrebovala Honda už len jedenásť rokov. V súčasnosti produkuje Super Cub v šestnástich závodoch v pätnástich krajinách. Super Cub odtiaľ putuje na 160 trhov sveta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#motorka #Honda #Honda Super Cub
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek