Ford vyvinul elektronickú ručnú brzdu pre drifterov. Nejde len o koncept

Elektronická parkovacia brzda má množstvo výhod, ale aj jedno zásadné negatívum. Ak patríte k nadšencom športovej jazdy či nebodaj do rodiny drifterov, veľa zábavy si s ňou neužijete. Ford však teraz ukázal, že ísť bokom zo zákruty sa dá aj s ňou.

03.11.2017 12:00
debata
Elektronická brzda Drift Stick sa ovláda pákou,... Foto: Ford
Ford - elektronická ručná brzda Drift Stick Elektronická brzda Drift Stick sa ovláda pákou, podobne ako klasická ručná brzda. Zároveň však odpája aj pohon zadných kolies. Šmykom už potom nič nebráni.

Elektronické ručné či skôr parkovacie brzdy sa svetom automobilovej produkcie šíria ako huby po daždi. V porovnaní s klasickou mechanickou brzdou nepotrebujú páku, ktorá zaberá miesto na stredovom tuneli, aktivujú sa automaticky a brzdiť vedia všetkými štyrmi kolesami. Lenže driftovať sa s nimi nedá. Jednoducho – účinné sú len počas státia. Proste sú to parkovacie brzdy a s ich využitím pri športovej jazde sa vôbec neráta. Ford však teraz prichádza s technickým riešením, ktoré spája výhody elektronickej ručnej brzdy s mechanickou.

Systém Drift Stick vyvinula športová divízia... Foto: Ford
Ford - elektronická ručná brzda Drift Stick Systém Drift Stick vyvinula športová divízia Ford Performance. Na dizajne hliníkového tiahla to jasne vidieť.

Na tuningovom salóne SEMA v Las Vegas predstavil brzdu Drift Stick, paradoxne na Forde Focus RS tretej generácie, ktorý mechanickú ručnú brzdu má. Nahradil ju však elektronickou, ktorá sa ovláda pákou, podobne ako ručná brzda. Jej zatiahnutím regulujete brzdný moment na zadnej náprave, i keď o ten sa stará elektronika. To však nie je všetko, dokáže toho viac. Pri aktivácii brzda odpája pohon zadných kolies, takže šmykom už nič nebráni. Ford nenechá elektronickú ručnú brzdu Drift Stick len v štádiu konceptu. Ponúkne ju zákazníkom za 999 dolárov. Bohužiaľ iba v USA a Kanade.

Ford - elektronická ručná brzda Drift Stick
Ford - elektronická ručná brzda Drift Stick
+3Ford - elektronická ručná brzda Drift Stick

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ford #Drift Stick #ručná brzda
Články podľa značiek