Systém ACCT môže zvrátiť osud vznetových motorov. Nebude drahý

27.03.2018 12:00
lborouni exhaust aw 011
Britskí vedci Graham Hargave a Jonathan Wilson z univerzity v Loughborough vynašli nový systém, ktorý je účinnejší ako v súčasnosti používaná selektívna katalytická redukcia (SCR). Autor:

Motory spaľujúce naftu produkujú menej emisií CO2 v porovnaní s inými pohonmi, no tŕňom v oku sú pre vysokú produkciu oxidov dusíka, ktoré poškodzujú zdravie. Britskí vedci prišli na spôsob, ako naftové motory zbaviť ich najväčšieho neduhu.

Vznetové motory nemajú istú budúcnosť. Hoci vďaka vyššej účinnosti a nižšej spotrebe produkujú menej oxidu uhličitého, je ich činnosť spojená s vysokou tvorbou oxidov dusíka. Tie negatívne vplývajú na ľudské zdravie, a preto sa niektoré štáty chystajú obmedziť ich používanie.

V súčasnosti sa v naftových vozidlách používa systém SCR, teda systém selektívnej katalytickej redukcie, ktorý vďaka roztoku močoviny, známeho pod názvom AdBlue, znižuje emisie NOx. Nevýhodou spomínanej techniky je, že je efektívna až pri vysokých teplotách. Pri nízkych teplotách sa emisie oxidov dusíka zvyšujú. Okrem toho ide o užívateľskú záťaž, lebo vodič musí sledovať množstvo roztoku a pravidelne ho dolievať.

Britskí vedci Graham Hargave a Jonathan Wilson z univerzity v Loughborough vynašli nový systém, ktorý je v podstate zdokonalením systému SCR. Nazvali ho ACCT (Ammonia Creation and Conversion Technology), teda systém, ktorý tvorí a premieňa čpavok. Jeho hlavnou prednosťou je, že pracuje efektívne aj pri nízkych teplotách. Systém funguje na princípe premeny roztoku AdBlue na kvapalinu s vysokým obsahom čpavku v špeciálnej výfukovej komore.

Vedci systém testovali na taxíku značky Škoda vybavenom systémom štart/stop. Práve pri použití tohto systému klesá teplota vo výfuku a tým sa stáva selektívna katalytická redukcia menej účinná. Vozidlá vybavené súčasnou technikou, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro6, dokážu zachytiť a zničiť len 60% emisií NOx. Systém ACCT vyriešil problém s nízkou teplotou a účinnosť narástla na 98%. Ďalším pozitívom je, že pri systéme ACCT sa znížila aj spotreba roztoku AdBlue, čo je prínosom pre spotrebiteľov.

Systém ACCT má účinnosť až 98%.
Systém ACCT má účinnosť až 98%. Autor: Andrew Weekes

Cieľom vedcov nie je poskytnúť vynález jednej automobilke, ale dať ho k dispozícii dodávateľom, vďaka čomu by sa mohol lepšie rozšíriť. Zároveň chcú vynález ponúknuť za primeranú cenu, čo by mohlo jeho sériovú výrobu urýchliť. V prípade priaznivých okolností by sa systém ACCT mohol dostať do výroby do dvoch rokov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Euro 6 #SCR #ACCT #Graham Hargave #Jonathan Wilson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek