Genesis Essentia: Toto kórejské GT má zmeniť pohľad na značku. Je nádherné

09.04.2018 16:00

Novovytvorená divízia Genesis nechce mať len imidž lepších Hyundaiov. Chce byť kórejským Lexusom či kórejským Mercedesom-Benz a BMW. Že na to má, ukazuje prekrásnym konceptom Essentia. Stavil na tému elektrického GT. Stojí za ním bývalý dizajnér Lamborghini.

Nádherné Grand Turismo má priam dokonalé...
Nádherné Grand Turismo má priam dokonalé proporcie. Jeho výška je len 1 270 mm. Fascinuje tvarom masky, priehľadnou kapotou aj laserovými svetlami, ktoré sa tiahnu až k predným dverám. Autor: Genesis

Genesis má už dva roky kariéry za sebou a na trhu niekoľko modelov. Limuzíny G90 a G80 doplnil v New Yorku nový sedan strednej triedy G70. To však nie je zďaleka koniec. Luxusná divízia Hyundaia pracuje na plné obrátky, aby bola o pár rokov tam kde japonský Lexus. Imidž lepších Hyundaiov Genesisu jednoducho nestačí. Potrebuje čosi, čo celkom zmení pohľad na značku. A tým by mohlo byť nádherné GT, predstavené v podobe konceptu Essentia. Za dizajnom stojí známy Luc Donkerwolke, ktorý sa „oťukal“ kedysi v Lamborghini či Seate. Na svet priviedol nedávno aj skvelý koncept Hyundai Le Fil Rouge.

Do kabíny sa nastupuje pomocou výklopných...
Do kabíny sa nastupuje pomocou výklopných dverí, ktoré sa otvárajú aj s časťou strechy. Autor: Genesis

Ten newyorský ide však ešte ďalej. Tak vo vzrušujúcom dizajne, ako aj technologicky. Essentia je nádherným Grand Turismom vyrobeným z kompozitných materiálov. Proporcie sú priam dokonalé, i keď presné rozmery nepoznáme. Strecha sa však vznáša nad asfaltom vo výške len 1 270 mm. Priehľadná predná kapota neukrýva žiaden aristokratický 12-valec. Prednosť dostali elektromotory. S ničím iným Essentia ani neráta. A odhaľuje aj uhlíkové zavesenie pushrod, ktoré má pôvod v okruhových špeciáloch. Predná maska Genesis Crest Grile a otvory v nárazníkoch privádzajú vzduch k brzdám a chladiacemu systému batérií.

Elegantné plavné línie sa končia svalnatými...
Elegantné plavné línie sa končia svalnatými blatníkmi a splývavou siluetou transparentnej strechy. Autor: Genesis

O výstup horúceho vzduchu sa starajú efektné otvory v blatníkoch. Laserová technológia sa zas postarala o extrémne úzke svetlá Genesis Quad Lights, ktoré majú podobu dvoch liniek a končia sa až pri predných dverách. Podobnú grafiku nájdeme vzadu. Transparentná kabína má kopulovitý tvar a dvere, ktoré sa otvárajú aj s časťou strechy v štýle a la Lambo. Klesajúce línie v zadných partiách zvýrazňujú dizajnový jazyk „Athletic Elegance“. Essentia nechce byť teda len brutálnym GT, ale tiež očariť potrebnou prestížou. O tú sa starajú napríklad nádherné bronzové disky kolies, kontrastujúce so sivým perleťovým lakom Stardust Grey Metallic.

Interiér je zariadený minimalisticky. Klasické...
Interiér je zariadený minimalisticky. Klasické ovládače nahrádza obrazovkami. Eleganciu dodáva kombinácia koňakovej a modrej kože či karbónové obklady. Autor: Genesis

O technike Genesis nič neprezradil. Nepoznáme kapacitu akumulátorov ani výkon. Predpokladať však možno až štyri elektromotory. Veď Essentia má na stovku šprintovať za menej ako tri sekundy. Energiu čerpajú z batérií umiestnených v stredovom tuneli. Integrácia do podlahy by totiž zväčšila výšku tohto elegantného GT, a to si Genesis rozhodne neprial. Veď ide o v prvom rade o emócie. Tomu zodpovedá aj minimalisticky zariadená kabína. O prvkoch autonómneho riadenia pochybovať nemusíme, no volant a pedále pre radosť z jazdy tu sú. Počet klasických ovládačov zredukovali dotykové displeje na minimum.

Pred vodičom je 8-palcový virtuálny prístrojový panel a ďalšie obrazovky sa rozkladajú po celej šírke palubnej dosky. Väčšina funkcií sa ovláda „kontrollerom“ v tvare šperku. Luxusnú atmosféru dotvára kožené koňakové čalúnenie sedadiel a modrá koža, ktorú nájdete na stredovom tuneli či volante. Odvážny farebný koncept dotvárajú karbónové dekorácie. Inteligentná elektronika má komunikovať s ostatnými vozidlami v premávke, ako aj s infraštruktúrou. Všetko zjednodušuje hlasové ovládanie s umelou inteligenciou. Môžeme predpokladať, že práve tieto prvky sa ako prvé objavia v sériových modeloch. Osud samotného elektrického kupé je totiž nejasný.

Genesis
		Essentia Concept -
		2018
Genesis
		Essentia Concept -
		2018
+17Genesis Essentia Concept
		-
		2018

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Concept #koncept #Genesis #autosalón New York 2018 #Genesis Essentia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
9. 12. 20191.232 €1.324 €
2. 12. 2019zlacnenie1.232 €zlacnenie1.324 €
25. 11. 2019zlacnenie1.233 €1.326 €
18. 11. 2019zlacnenie1.235 €zdraženie1.326 €
11. 11. 2019zlacnenie1.242 €zdraženie1.324 €
4. 11. 2019zdraženie1.243 €zdraženie1.317 €
28. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR