Ford: Nevidiaci budú cítiť krajinu. Vďaka inteligentnému oknu

11.05.2018 16:00

Automobilka Ford prichádza so zaujímavou technológiou. Chce umožniť ľuďom so zrakovým postihnutím, aby si mohli v aute vychutnať výhľad. Namiesto očí však použijú prsty.

Systém transformácie obrazu z kamery na hmatový...
Systém transformácie obrazu z kamery na hmatový obraz funguje vďaka vibráciám a LED diódam. Autor: Ford

Nová technológia Feel the View dokáže transformovať krajinu, ktorou auto prechádza, na monochromatický obraz. Používa pritom kameru, ktorú je možné uchytiť na ktorékoľvek okno. Obrazy, respektíve každý odtieň sivej je následne prenášaný na sklo pomocou špeciálnych LED diód a vibrácií v 255 rôznych stupňoch intenzity. Nevidiaci človek môže potom „prečítať“ profil okolia prstami, podobne ako pri Braillovom písme. Ford tvrdí, že sa tak môže doslova dotýkať scenérie a predstavovať si ju vo vlastnej mysli.

Systém sa zapne stlačením tlačidla na...
Systém sa zapne stlačením tlačidla na špeciálnom fotoaparáte prichytenom na okne. Autor: Ford

„Snažíme sa zlepšiť život ľudí. Toto bola skvelá príležitosť, ako pomôcť nevidiacim cestujúcim a poskytnúť im nový zážitok z jazdy,“ povedal Mac Alu Staffi, hovorca americkej automobilky. „Technológia je síce pokročilejšia, ale samotný koncept je jednoduchý a môže premeniť bežné cesty na nezabudnuteľné.“ Projekt Feel the View vznikol v spolupráci so spoločnosťou Aedo, ktorá je startupom špecializujúcim sa na zariadenia určené nevidiacim. Zatiaľ ide síce len o fázu vývoja, ale automobilka nevylučuje možnosť nasadenia novej technológie do série v podobe príplatkov.

Ford - Feel the
		View
Ford - Feel the
		View
+2Ford - Feel the
		View

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ford #Feel the View
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek