Toto sú najpredávanejšie elektromobily sveta. Leaf už nie je kráľom!

23.05.2018 16:00

Rebríčku najpredávanejších elektrických áut sveta vládne pre Európanov úplne neznámy model. Ako inak, pochádza z Číny. Vyplýva to z údajov analytickej spoločnosti JATO Dynamics.

Najpredávanejším elektrickým autom sveta je...
Najpredávanejším elektrickým autom sveta je tento malý len 3,4 metra dlhý mestský hatchback BAIC EC. Doterajšieho lídra, Nissan Leaf, porazil v registráciách o celú tretinu. Autor: BAIC

Elektromobily, aspoň tie batériové, sú pre budúcnosť tak trochu mačkou vo vreci. Zatiaľ nevie nik posúdiť ich skutočný dosah na životné prostredie, najmä ak sa väčšina elektrickej energie vyrába stále z fosílnych palív. Zodpovedané nie sú ani otázky recyklácie batérií a vôbec to, či dokážeme vyrobiť dostatok elektriny, ak by doprava prešla na tento druh pohonu. To ale nemení nič na fakte, že podiel elektromobilov na svetovom autoparku postupne rastie. Najmä tam, kde je kúpa podporovaná daňovými úľavami či rôznymi bonusmi.

Neplatí to len pre Nórsko, Dánsko či Kaliforniu, ale aj pre Čínu, ktorá sa chce stať už v blízkej budúcnosti mäkkou elektromobilov. Napríklad aj vďaka povinným kvótam na výrobu elektrických áut. To, samozrejme ženie vodu na mlyn producentom elektromobilov na tomto najväčšom automobilovom trhu sveta. Výsledkom je aj zmena na čele rebríčka najpredávanejších elektromobilov planéty. Potvrdzujú to najnovšie čísla analytickej spoločnosti JATO Dynamics, ktorá zverejnila svetové registrácie elektromobilov za prvé dva mesiace tohto roka. A sú naozaj prekvapivé.

Nissan Leaf je na rozdiel od čínskeho...
Nissan Leaf je na rozdiel od čínskeho elektromobilu BAIC prítomný na všetkých veľkých svetových trhoch. Napriek tomu sa musel uspokojiť s druhou priečkou. Autor: Nissan

Dlhoročný líder, Nissan Leaf, musel totiž predať žezlo pre svet celkom neznámemu modelu. Ako inak, pochádza z Číny. Najpredávanejším elektrickým autom planéty je BAIC EC, vcelku nenápadný len 3,4 metra dlhý mestský elektromobil s výkonom 30 kW. Na konte má 15 132 registrácií. Medziročne zaznamenal rast predaja o 329 %. Vďaka tomu prekonal s ľahkosťou Nissan Leaf, ktorý napriek príchodu druhej generácie a rastu odbytu o 34 % získal za január a február „len“ 10 881 zákazníkov.

Tesla 3 je síce až na ôsmom mieste, ale ak sa...
Tesla 3 je síce až na ôsmom mieste, ale ak sa automobilke podarí vyriešiť problémy s nábehom výroby, môže byť lídrom práve ona. Veď na najlacnejšiu Teslu čaká na celom svete viac ako pol milióna zákazníkov. Autor: Tesla

Náskok BAIC-u je o to zaujímavejšie, že čínskemu elektromobilu stačil na prvú priečku len domáci trh, kým Nissan Leaf má k dispozícii všetky svetové – od Japonska až po USA. Dominanciu Číny potvrdzuje aj tretí najpredávanejší elektromobil, ktorým je JAC iEV 5 so 6 118 registrá­ciami. Až za ním nájdeme pre nás dobre známy Renault Zoe (4 401 ks) a na štvrtom mieste Teslu S (4 156 ks), ktorej odbyt však medziročne klesol o 40 %. Piate miesto patrí opäť Číne s modelom Chery EQ1 (4 149 ks), ktorý sa umiestnil pred elektrickým Golfom (4 091) a Teslou 3 (4 047 ks).

Americký elektromobil by pravdepodobne skončil oveľa vyššie, ak by Tesla dokázala rozbehnúť sériovú výrobu v pôvodne plánovanej kapacite. Veď na najlacnejšiu Teslu čaká na celom svete viac ako pol milióna zákazníkov. Prvú desiatku uzatvára Hyundai Ioniq Electric a opäť Tesla s hriešne drahým SUV X. Uvidíme, ako sa bude rebríček vyvíjať do konca roka. Najväčší potenciál má nepochybne práve Tesla 3, no poraziť čínske modely sa jej v tomto horizonte podariť nemusí.

Najpredávanejšie elektrické autá

Poradie Model Počet kusov (1.-2. 2018) Medziročná zmena
1. BAIC EC 15 132 + 329 %
2. Nissan Leaf 10 881 + 34 %
3. JAC iEV 5 6 118
4. Renault Zoe 4 401 – 19 %
5. Tesla Model S 4 156 – 40 %
6. Chery EQ1 4149
7. VW e-Golf 4 091 + 243 %
8. Tesla Model 3 4 047
9. Hyundai Ioniq 3 801 + 227 %
10. Tesla Model X 3 674 – 25 %

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#elektromobily #JATO Dynamics #BAIC
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek