Tesla X má Guinnessov rekord. Potiahla Boeing 787-9 Dreamliner

25.05.2018 19:00

Táto disciplína býva výsadou výkonných SUV ako Porsche Cayenne či VW Touareg. Teraz sa však do boja zapojil elektromobil. Americká Tesla X si poradila s lietadlom vážiacim 115 ton. Ťahala ho na dráhe dlhej 300 metrov.

Vyzerá to na nerovný boj. Tesla X P100D však...
Vyzerá to na nerovný boj. Tesla X P100D však naozaj dokázala potiahnuť plne natankovaný Boeing 787-9 s hmotnosťou 115 ton. V „techničáku“ má pritom povolené ťahanie prívesu s maximálnou hmotnosťou 2 250 kg. Autor: Brent Winstone

Na čo sú dobré takéto rekordy? V praxi na nič, ale ako efektná propagácia naozaj fungujú. Ťahanie dopravných lietadiel priťahuje pozornosť. Naposledy sa tak vlani zviditeľnilo Porsche Cayenne, ktoré na parížskom Letisku Charla de Gaulle dokázalo rozhýbať plne natankovaný Airbus A380 – najväčšieho vzdušného obra planéty s váhou 285 ton. Cieľom nebolo nič iné, ako poraziť úradujúceho majstra – Nissan Patrol. Tomu sa totiž podarilo v roku 2013 pohnúť dopravným lietadlom s hmotnosťou 170 ton a po siedmich rokoch vziať titul Volkswagenu Touareg V10 TDI, ktorý si poradil s Boeingom 747–200 s hmotnosťou „len“ 155 ton.

A teraz zatúžila po rekorde aj americká Tesla. Mala však veľkú výhodu. Jej model X P100D, ktorý bol vybratý, nemusel vstúpiť do priameho boja s klasickými modelmi poháňanými spaľovacím motorom. Ide totiž o elektromobil. A tak Tesle stačil na získanie zápisu do Guinnessovej knihy rekordov aj Boeing 787–9 Dreamliner. Pýcha amerického výrobcu lietadiel postavená z kompozitov váži aj s palivom „iba“ 115 ton. Napokon, to je najväčšia výhoda Dreamlineru s 236 sedadlami na palube. Americký 7-miestny elektromobil ho ťahal na dráhe dlhej 300 metrov bez najmenšieho zaváhania.

To je nepochybne úžasné, ak uvážime, že Tesla X je schválená na ťahanie brzdeného prívesu s maximálnou hmotnosťou 2 250 kg. Teraz mala ale za „zadkom“ viac ako 51-krát ťažší balast. Výhodou je, samozrejme, obrovský krútiaci moment dvojice elektromotorov, dostupný prakticky od nulových otáčok. Na rozdiel od predošlých rekordov sa však tento zaobišiel bez akýchkoľvek emisií CO2. S rekordom pomáhala Tesle austrálska letecká spoločnosť Qantas so sídlom v Sydney. Samotná akcia prebehla na letisku v Melbourne.

Tesla X - Boeing
		2018
Tesla X - Boeing
		2018
+6Tesla X - Boeing
		2018

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Boeing 787 Dreamliner #Boeing #Tesla #Tesla X
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek