Audi chce nabíjať elektrické autá za 12 minút!

05.10.2018 16:00

Dlhý nabíjací čas je jedným z problémov elektromobilov. V budúcnosti by sa to ale malo zmeniť. Audi tvrdí, že svoje nové elektrické autá dokáže nabiť za menej ako dvanásť minút. Chce to však aj výkonné nabíjačky.

Budúce elektrické kupé Audi GT e-tron by malo...
Budúce elektrické kupé Audi GT e-tron by malo byť schopné nabiť svoje akumulátory na nabíjacej stanici s výkonom 350 kW za menej ako dvanásť minút. Tým sa priblíži k bežnému času tankovania. Autor: Audi

Nabíjanie elektromobilov trvá podstatne dlhšie ako tankovanie áut s konvenčným pohonom. To ich v súboji diskvalifikuje. Tento čas sa síce s príchodom novej generácie batérií a modernejších nabíjačiek s výkonom až 150 kW výrazne skrátil, ale stále nie dostatočne. Nové SUV Audi e-tron zvládne na takejto nabíjačke dobiť li-ion akumulátory na 80 % kapacity za pol hodiny. Ingolstadtská automobilka však tvrdí, že na prelome desaťročí skráti čas nabíjania na menej ako dvanásť minút. A to v súvislosti s pripravovaným elektrickým kupé GT e-tron, ktoré bude po spomínanom SUV a hatchbacku A3 e-tron jej tretím modelom s čisto elektrickým pohonom.

To je dosť odvážne tvrdenie, výrobca sa ale spolieha na ďalší pokrok vo vývoji akumulátorov a na novú sieť rýchlonabíjacích staníc s výkonom až 350 kW. Tú buduje Audi spolu s Daimlerom, Fordom a BMW. Nové batérie by mohli byť k dispozícii najskôr v roku 2020. Ak sa to podarí, priblíži sa rýchlosť dobíjania bežnému tankovaniu. Aspoň približne, pretože na čerpacej stanici nemusíte s konvenčným autom stráviť, a to aj s platením, viac ako sedem minút. Dôležité je pripomenúť, že rýchle nabíjanie akumulátorom škodí. Aj preto by mali rýchlonabíjacie stanice využívať majitelia elektrických áut len pri jazde na dlhšie trasy a viac sa spoliehať na domáce nabíjačky.

Audi nie je, samozrejme, jediným výrobcom, ktorý rieši tento problém. K podobnému skráteniu nabíjania, a to na 15 minút, sa zaviazalo napríklad aj Porsche pri svojom elektrickom 4-dverovom kupé Taycan. Tento čas by mal stačiť na to, aby mohlo elektrické Porsche prejsť ďalších 400 km. Konkurencia od BMW a Mercedesu-Benz nebude iste zaostávať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Audi #elektromobily #nabíjanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek