Šok! Aj Peugeot skončí s dieselmi

08.10.2018 16:00

Je to tak. Peugeot, priekopník v oblasti naftových motorov, sa k nim v blízkej budúcnosti otočí chrbtom. Peniaze investuje celkom iným smerom.

Peugeot už nebude investovať do vývoja novej...
Peugeot už nebude investovať do vývoja novej generácie dieselov. Tie súčasné tak pravdepodobne skončia do roku 2025. Autor: Ľuboš Pilc

Peugeot minulý týždeň predstavil svoje nové plug-in hybridné technológie. V prvej vlne sú sústavy s výkonom 165 a 220 kW, jedna s jediným a druhá s dvoma elektromotormi, určené pre crossover 3008 a vlajkovú loď 508. To by bolo v časoch honu na emisie logické. Celkom sme ale nevedeli, čo tým má francúzska automobilka na mysli. Až tento týždeň v Paríži sa totiž vytasila s informáciou, že nové ekologické pohony nahradia časom v jej ponuke naftové motory. Presnejšie povedané, že s dieselmi do budúcna neráta. Je to šokujúce, keďže práve Peugeot bol spolu s Mercedesom-Benz priekopníkom v presadzovaní nafty v osobných autách.

Svoj prvý veľkosériový dieselový model 403D predstavil už v roku 1959 a dodnes sú jeho naftové motory považované za najlepšie na svete. Lenže nafte nefúka po afére Dieselgate vietor do plachiet. A to ani vo Francúzsku, ktoré bolo ešte nedávno dieselovou baštou Európy. Situácia však nie je až taká horúca. „Neprestaneme predávať dieselové motory, v súčasnosti pre to nie je dôvod, takže s nimi budeme pokračovať. Nebudeme ale investovať do nových, pretože preferujeme investície do plug-in hybridov a čistých elektromobilov, ktoré sú podľa nás budúcnosťou,“ povedal Laurent Blanchard, šéf vývoja produktov.

Šéf automobilky Jean-Phillipe Imparato k tomu dodal: „O konci dieselov rozhodnú zákazníci. V Afrike naftové motory predávať musíme a predávať musíme aj naftové úžitkové autá. Takže diesely sú pre nás stále dôležité. Dôraz pri vývoji ale budeme už klásť na elektromobily a plug-in hybridy.“ Nech už sú slová zástupcov automobilky akokoľvek diplomatické, znamená to, že ak nebude Peugeot investovať do vývoja novej generácie dieselov, najneskôr do desiatich rokov sa z jeho ponuky celkom vytratia. A možno oveľa skôr, pretože razantné znižovanie emisných limitov čaká na automobilky v roku 2021 a potom o štyri roky neskôr. Bez ďalších úprav teda nebudú mať šancu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peugeot #dieselové motory
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek