TPCA: Peugeot a Citroën odídu z Kolína. Ich podiel kúpi Toyota

30.11.2018 16:00

Spoločný podnik TPCA v českom Kolíne, kde automobilky Toyota, Peugeot a Citroën vyrábajú od roku 2005 malé mestské modely, čakajú zmeny. Partneri sa pravdepodobne rozídu. Dôvodom sú odlišné predstavy o budúcnosti.

Odlišná stratégia PSA a Toyoty mieri k rozchodu...
Odlišná stratégia PSA a Toyoty mieri k rozchodu v spoločnom českom podniku TPCA. Autor: Pravda, Ivan Majerský, TPCA

Už dlhšie sa objavujú informácie o možnom konci spolupráce Toyoty, Peugeotu a Citroënu na výrobe modelov Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroënu C1. Tie od roku 2005 schádzajú z liniek spoločného závodu TPCA v českom Kolíne. V súčasnosti je v ponuke ich druhá generácia. Predaje malých mestských vozidiel však v posledných rokoch klesajú a partneri, teda Toyota a PSA, riešia, čo s tým. Je takmer isté, že známe trojičky nedostanú nástupcov, aspoň nie vo forme, akú poznáme dnes. Problémom je, že každá z automobiliek má odlišné predstavy.

Toyota vyhlásila, že namiesto Ayga zvažuje výrobu malého netradičného crossoveru, kým PSA sa prikláňa skôr na stranu malých elektromobilov, ktoré v ponuke nahradili nielen Peugeot 108 a Citroën C1, ale aj Opel Adam a Opel Karl, teda modely, ktoré medzičasom zakotvili v portfóliu francúzskeho koncernu. Také veľké rozdiely nebude možné zladiť na linkách spoločného závodu. Otázkou však ostávalo, čo s výrobným závodom, ktorý zamestnáva 2 700 ľudí a jeho ročná kapacita je dimenzovaná až na 330 000 vozidiel.

Trojičky Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1...
Trojičky Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 skončia v roku 2021. priamych nástupcov už nedostanú. Autor: Pravda, Ivan Majerský, TPCA

Teraz je vo veci o čosi jasnejšie. Spolupráca pobeží do roku 2021, keď na linkách skončia súčasné trojičky. Podľa francúzskeho Les Echos potom Toyota odkúpi od francúzskeho partnera jeho podiel v spoločnom podniku. Umožňuje to klauzula v dohode z roku 2002, ktorá dovoľuje každému z partnerov prehodnotiť svoje postavenie vzhľadom na okolnosti. „Sme v tomto procese, ale ešte sa nič nerozhodlo,“ povedal hovorca PSA pre agentúru Reuters. Podľa Les Echos by odchod PSA z TPCA dával zmysel už len preto, že kapacity tovární Opel nie sú dostatočne vyťažené.

Pre Toyotu, ktorá má veľké závody vo Veľkej Británii, by zas bolo výhodné rozšíriť po brexite svoje výrobné kapacity v EÚ. Rozchod Toyoty a PSA teda nie je výsledkom vzájomných sporov, ale len odlišných stratégií. „Vzťahy medzi nami sú perfektné,“ povedal pred časom Didier Leroy, šéf európskej divízie Toyoty. PSA a Toyota navyše plánujú posilnenie spolupráce pri výrobe ľahkých úžitkových vozidiel vo Francúzsku a v Španielsku. Dočkáme sa „Berlinga“ od Toyoty?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #Opel #Citroen #Peugeot #PSA #TPCA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek