Volvo V40 sa zmení. Bude to kupé-SUV ?

11.02.2019 19:00

V Göteburgu padlo rozhodnutie, že súčasné Volvo V40 nedostane priameho nástupcu. Názov síce ostane, no skrývať sa pod ním má čosi „kreatívnejšie“ než hatchback.

Nástupca súčasného Volva V40 zmení nielen...
Nástupca súčasného Volva V40 zmení nielen platformu, ale aj charakter. Očakáva sa čosi ako kupé SUV. Vychádzať by mohol z konceptu XC Coupé z roku 2014. Autor: Volvo

Volvo V40 je jedným z posledných mohykánov švédskej značky, ktorý ju ešte spája s Fordom. Stále totiž využíva platformu Global C, predstavenú pred pätnástimi rokmi. V čase ofenzívy elektrifikovaných modelov je ale jasné, že nástupca presedlá na architektúru CMA nového štyridsiatkového radu, z ktorého už poznáme SUV XC40. Lenže zmeniť sa toho má oveľa viac. Samotná koncepcia. Dôvod? Klesajúci záujem o V40. Vlani padol predaj tohto hatchbacku o 23 %.

„Potrebujeme niečo kreatívnejšie, a tak sme sa rozhodli nahradiť V40 čímsi iným,“ povedal o budúcnosti Lex Kerssemakers, šéf európskej divízie Volva. Zároveň dodal, že nástupca dostane vyššiu stavbu karosérie pre ľahšie nastupovanie a ľahšiu zástavbu elektrických komponentov. „Dnes si nemôžeme dovoliť prísť s modelom, ktorý nebude pripravený na čisto elektrický pohon.“ Veď do roku 2025 chce mať Volvo až 50 % podiel elektromobilov.

Čo máme teda čakať? Pravdepodobne pôjde o atraktívny crossover, možno kupé-SUV, odvodené zo súčasného Volva XC40. Jeho dizajn by mohol byť inšpirovaný aj staršou štúdiou XC Coupé, ešte z roku 2014. V každom prípade, výrobu súčasného V40 utlmí Volvo už tento rok. Teda takmer tri roky predtým než príde spomínaný nástupca. Zatiaľ bude Volvo ťažiť z popularity nových SUV, vrátane XC40. „Veríme, že sa nám novinkou podarí zaplniť daný priestor, a to aj napriek tomu, že nepôjde o klasický hatchback,“ dodal Kerssemakers.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Volvo #Volvo V40 #Volvo XC40 #Volvo XC Concept
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek