Miniautám hrozí zánik. Končia hneď viaceré

13.02.2019 12:00

Koncern Volkswagen, PSA či Renault majú s malými modelmi segmentu A problém. Buď sa zmenia, alebo celkom zaniknú.

Na zozname ohrozených druhov je aj Škoda...
Na zozname ohrozených druhov je aj Škoda Citigo. Nástupcu pravdepodobne nedostane. Autor: Škoda-Auto

Popularita segmentu malých mestských áut neustále klesá. Napokon, nikdy to nebol veľký „biznis“. Aj preto sa výrobcovia pri ich vývoji a produkcii spájali. Ako príklad môžeme uviesť trojičky Citroën C1, Peugeot 108 a Toyoto Aygo z českého Kolína alebo bratislavské trojičky VW up!, Seat Mii a Škoda Citigo, alebo tiež Renault Twingo a Smart Forfour. No zdá sa, že ani redukcia nákladov nemusí pomôcť. Predaje totiž padajú. Dôvod? Ten objasňuje prevádzkový riaditeľ PSA Maxim Picat. „Miniautá už nie sú oveľa lacnejšie ako segment o triedu vyššie situovaných malých áut. Navyše, dosiahnuť v tejto triede zisk je stále ťažšie, pretože na ceny tlačia nové povinné emisné a bezpečnostné technológie.“

To isté tvrdí aj šéf Volkswagenu Herbert Diess. "Kvôli technológiám a s tým súvisiacim rastom ceny sa už malé autá zákazníkom kupovať neoplatí.“ V budúcnosti sa tak môže celá trieda ocitnúť na okraji záujmu zákazníkov aj výrobcov. V roku 2021 sa podľa analytickej spoločnosti LMC Automotive očakáva, že v Európe klesnú predaje miniáut pod jeden milión. Výrobcovia na to reagujú redukciou ponuky. Jednoducho hrozí, že miniautá zmiznú z trhu. Príkladov je viacero. Nie je tajomstvom, že Opel škrtne už tento rok modely Adam a Karl. Nejasný je aj osud francúzskeho Citroënu C1 a Peugeotu 108. Tie nemusia dostať nástupcov, najmä ak PSA končí spoluprácu s Toyotou.

Miniautá sú kvôli emisiám a bezpečnosti stále...
Miniautá sú kvôli emisiám a bezpečnosti stále drahšie. Strácajú cenovú výhodu a spolu s ňou aj zákazníkov. Autor: Pravda, Ivan Majerský, TPCA

Obaja partneri sa zhodli na tom, že majú iné predstavy o budúcnosti. PSA vidí šancu v malých elektromobiloch, kým Toyota chce Aygo nahradiť malým crossoverom. Preto sa rozchádzajú a spoločný podnik TPCA v Kolíne prevezme Toyota. Podobne je to v koncerne VW. Škody Citigo a Seat Mii síce dostanú tento rok elektrické verzie podľa vzoru VW e-Up!, ale nástupcov možno nie. Pomerene rušno je v tejto súvislosti najmä so Škodou Citigo. Otázna je tiež budúcnosť Renaultu Twingo. Spoločný projekt s Daimlerom totiž celkom nenaplnil očakávania francúzskej automobilky. Možno skončí v podobe elektromobilu alebo ho úplne nahradí Renault Zoe. V každom prípade, Smart a Renault v spolupráci končia.

Šéf analytickej spoločnosti Jato Dynamics Felipe Muniz nevidí situáciu až tak dramaticky, „V Európe vždy ostane trhový priestor pre lacné a jednoduché autá. A to najmä na Západe, kde sú dôležitým prostriedkom, ako prilákať mladú generáciu.“ Súhlasí s ním aj šéf európskej divízie Toyoty Johan van Zyl, ktorý tvrdí, že Aygo stále privádza k značke nových mladých klientov, ktorí neskôr vymenia Aygo za iný a väčší model značky. Aygo patrilo dokonca vlani k málu miniáut, ktorým sa na starom kontinente podarilo zvýšiť predaje. A to spolu s Kiou Picanto a Renaultom Twingo.

Otázne je, dokedy si dokážu udržať atraktívnu cenu a dokedy budú atraktívne pre výrobcov z hľadiska emisií. Tí môžu totiž voliť radšej cestu čistých elektromobilov a flotilové limity skresať oveľa účinnejšie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #VW #PSA #TPCA #miniauatá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek