Audi Q4 e-tron: Predsa len príde, bude však na batérie

21.02.2019 16:00

O ďalšom ingolstadtskom zástupcovi rodiny Q sa šepká už takmer dva roky. Teraz je však vo veci jasno. Chýbajúce Q4 v nomenklatúre Audi sa ukáže v podobe konceptu už v Ženeve. Pôjde však o elektromobil.

Koncept Audi Q4 e-tron bude mať mimoriadne...
Koncept Audi Q4 e-tron bude mať mimoriadne dynamický zjav. Prednú časť s obrovskou podsvietenou maskou doplnia extrémne úzke reflektory. Možno laserové. Autor: Audi

Audi v posledných rokoch priviedlo na trh celú paralelnú modelovú líniu SUV. Na rozdiel od hatchbackov, sedanov kombi či kupé majú v názve písmeno Q. A to od malého Q1 až po Q8. Teda s výnimkou Q4 a Q6. Lenže aj tento priestor sa čoskoro zaplní. Už v Ženeve predstaví Audi koncept Q4, ktorý bude predskokanom očakávanej novinky. Postaví sa medzi modely Q3 a Q5. To je logické, problém je však v tom, že medzi nimi je len veľmi malý priestor. Kým Q3 má na dĺžku 4,5 metra, väčšie Q5 je dlhšie len o šestnásť centimetrov.

Kabíne budú dominovať veľké displeje. Očakávať...
Kabíne budú dominovať veľké displeje. Očakávať môžeme aj autonómne riadenie. Dostatok priestoru zabezpečí elektrická platforma MEB. Autor: Audi

Audi tak vyriešilo konflikt celkom iným spôsobom. Nové Audi Q4 bude na rozdiel od svojich súrodencov čistým elektromobilom. A teda skôr príbuzným nového SUV Audi e-tron, o ktorom sa v minulosti špekulovalo, že v ingolstadstskej nomenklatúre dostane označenie Q6. Potom bude pozícia Q4 celkom jasná. Audi e-tron meria totiž na dĺžku až 4,9 metra. Ako vidieť z prvých oficiálnych skíc, Q4 s prívlastkom e-tron staví na športový štýl, napokon ako všetky párne „qvéčka“ z Ingolstadtu. Predná časť zaujme mohutnou maskou a úzkymi svetlami.

Interiér by mal napriek kompaktným rozmerom ponúknuť mimoriadne veľa priestoru, možno viac ako Q5. A to práve vďaka elektrickému pohonu, ktorý si vyžaduje menej miesta. Základom je totiž už známa elektrická platforma MEB, ktorú využije v blízkej budúcnosti VW I.D. Neo či I.D. Crozz, aj pripravované elektrické SUV Škody, naznačené konceptom Vision E. Kabíne budú dominovať displeje. Očakávať môžeme plnú konektivitu a autonómne riadenie. Sériová výroba finálnej verzie je plánovaná na koniec roka 2020. K prvým zákazníkom by sa Q4 malo dostať ten nasledujúci.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Audi #Concept #koncept #Audi Q4 #Audi e-tron #autosalón Ženeva 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek