Toyota si patentovala zvláštnu ochranu áut. Zlodejov vyženie plynom!

14.03.2019 12:00

Automobilky vyvíjajú zložité systémy proti odcudzeniu. Zväčša na elektronickej báze. Japonská Toyota však ide na vec o čosi „zemitejšie“.

Aromatizačný systém vozidla by mohol v...
Aromatizačný systém vozidla by mohol v budúcnosti slúžiť ako účinná zbraň proti zlodejom. Namiesto vône by jednoducho vypustil do kabíny slzotvorný plyn. Autor: Citroen

Väčšina systémov proti odcudzeniu áut sa snaží zabrániť vniknutiu zlodejov do vozidla, prípadne im znemožniť štartovanie. No dá sa to aj inak a dokonca jednoduchšie. Toyota prišla s kontroverzným nápadom, použiť proti dlhoprstým obyčajný slzotvorný plyn. A myslí to vážne. Až tak, že si celý systém dala patentovať a získala tiež všetky potrebné povolenia pre prípadné zavedenie do výroby.

Princíp je geniálne jednoduchý. Ak sa do vozidla dostane nepovolaná osoba, uvoľní sa do kabíny dráždivá látka. Stať sa tak má až po neoprávnenom štarte motora. Netreba na to žiadne extra zariadenie. Ochrana môže využiť systém aromatizáciu interiéru, ktorú mnohé autá na palube už majú. Len namiesto vône vypustí cez klimatizačné otvory slzotvorný plyn. Za takýchto okolností by bolo priam nemožné s autom odísť.

Samozrejme, nápad Toyoty má aj svoje úskalia. Čo ak vozidlo omylom „zaútočí“ na nesprávnu osobu, teda majiteľa alebo oprávneného užívateľa? Systém ich má podľa Toyoty autorizovať podľa mobilného telefónu. Znie to logicky, ale čo v prípade ak vozidlo požičiate inej osobe a podobne. Pravdepodobne bude systém brať do úvahy aj iné okolnosti. Teda viac faktorov, ktoré by nasvedčovali, že ide o pokus o krádež.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #krádeže áut #odcudzenie áut
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek