Land Rover Defender: Drsný off-road z Nitry testujú v Keni. Spolu s levmi

07.06.2019 19:00

Nová generácia britskej terénnej ikony sa svetu ukáže ešte tento rok. Výrobu spustia v Nitre. No ešte predtým musí Land Rover Defender uspieť v náročných testoch. Jeden z predprodukčných prototypov tak pomáha v Keni správcom rezervácie Borana.

Nový Defender má už za sebou takmer 1,2 milióna...
Nový Defender má už za sebou takmer 1,2 milióna testovacích kilometrov za polárnym kruhom aj v tropických horúčavách. Jeden z predprodukčných prototypov má však zvláštne poslanie. Autor: Land Rover

S čistokrvnými off-roadmi to nevyzeralo ešte nedávno príliš ružovo. No pred rokom a pol ukázal Jeep na autosalóne v Los Angeles novú generáciu Wrangleru a vlani v januári v Detroite zas Mercedes-Benz úplne novú triedu G. Ani jeden z týchto modelov sa nakoniec nemusel vzdať ikonického dizajnu či rámového podvozku. Transformácia, ktorá zladila novinky s prísnejšími emisnými a bezpečnostnými normami, prebehla úspešne. Teraz sa už čaká len na tretieho člena rodiny najslávnejších off-roadov všetkých čias – na nový Land Rover Defender.

Jeho výrobu zastavili Briti po 68 rokoch v januári 2016, a to napriek tomu, že s pribúdajúcim vekom lámal predajné rekordy. Na rozdiel od géčka a Wrangleru však nedostal hneď nástupcu. Stane sa tak až koncom tohto roka, pretože generačná výmena bude pre Defender znamenať oveľa viac zmien ako u jeho konkurentov. Jednoducho, konštrukcia vychádzajúca z roku 1948 už nedávala žiadnu šancu vyhovieť predpisom. Automobilka zo Solihullu musela odštartovať vývoj úplne nového auta. A navyše postaviť novú fabriku v Nitre, kde bude Defender schádzať z liniek popri Discovery.

V spolupráci s neziskovou organizáciou Tusk sa...
V spolupráci s neziskovou organizáciou Tusk sa Land Rover podieľa na sledovaní populácie levov v kenskej rezervácii Borana. Autor: Land Rover

Teraz už ale ide naozaj do finále. Nový Defender sa predstaví ešte koncom tohto roka. Dovtedy však musí uspieť v náročných testoch. V pláne je viac ako 45-tisíc individuálnych testov v tých najextrémnejších podmienkach na svete. Mnohé z 1,2 milióna kilometrov už prebehli za polárnym kruhom či v tropických teplotách. A teraz jeden z predprodukčných prototypov vstúpil aj do služieb správcov národného parku Borana v Keni. S kamuflážou na karosérii sa podieľa na preprave nákladov, ale aj sledovaní levov. Prekonávať musí hlboké brody, rieky, blatisté či skalnaté cesty.

Nový Defender prejde radikálnou zmenou...
Nový Defender prejde radikálnou zmenou koncepcie. Príde o rámový podvozok, no rozhodne nie o schopnosti v teréne. V ponuke má byť krátka 3-dverová aj predĺžená 5-dverová verzia. A neskôr sa rodiny Defenderov rozrastie o ďalšie modely. Autor: Land Rover

A aký vlastne bude? Čakať jednoduchý off-road nemáme. Koniec rámového podvozku a tuhých náprav je istý. Nový Defender bude podstatne sofistikovanejší. Ostať by mu však mala hliníková karoséria aj dve verzie. Krátka, ktorá nadviaže na Defender 110, a dlhá, ktorá zastúpi 5-dverovú verziu Defender 130. Navyše majú pribudnúť ďalšie, takže z Defenderu sa stane celá rodina modelov, podobne ako to Land Rover urobil s Discovery a Range Roverom. Chýbať nebude ani elektronika, ktorú pôvodný Defender nepoznal. Automobilka si síce uvedomuje, že tým príde o zákazníkov z radu „roduverných“, lenže až tak ľúto jej za nimi nebude.

Predaje Defenderu totiž nikdy neprekročili 20 000 kusov ročne. A ten nový ich chce prilákať takmer trojnásobok. Navyše má stáť práve vyspelá trakčná elektronika za schopnosťou zvládať náročné terény. Pod kapotou by mali pracovať benzínové, naftové aj mild-hybridné motory. Šušká sa tiež o vysokovýkonných verziách SVO, ktoré by mohli konkurovať modelom AMG. Jazdným vlastnostiam na asfalte zas prospeje radikálna odtučňovacia kúra. Ale aj úplne nová platforma a komponenty z luxusnejších modelov Land Roveru. Prvé sériové kusy zamieria k zákazníkom v roku 2020.

Land
		Rover Defender - testy v Keni
		2019
Land Rover
		Defender - testy v Keni
		2019
+20Land Rover Defender -
		testy v Keni
		2019

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Land Rover #Land Rover Defender
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek