V Nórsku vybuchla vodíková stanica. Otrasie to dôverou v palivové články?

17.06.2019 16:00

Takéto nešťastia sa nestávajú často. Napokon, čerpacích staníc na vodík je v porovnaní s tými klasickými zanedbateľné množstvo. O to viac však explózia v meste Sandvika priťahuje pozornosť.

Vidieť tankovať auto vodík nie je jednoduché....
Vidieť tankovať auto vodík nie je jednoduché. Čerpacích staníc na tento druh paliva je málo. Na Slovensku ani jedna. Autor: Toyota

Nórsko je lídrom v presadzovaní dopravy s nulovými emisiami. Je tu registrovaných najviac elektromobilov na počet obyvateľov a elektrické autá sa v rebríčkoch najpredávanejších modelov bežne umiestňujú na prvých priečkach. Okrem batériových vozidiel však Nórsko podporuje aj vodíkový pohon. Ten je však zatiaľ v plienkach. V tejto krajine je registrovaných približne 170 súkromných vozidiel s palivovými článkami. Odkázané sú na zatiaľ veľmi riedku sieť čerpacích staníc na vodík. A teraz budú mať ešte viac problémov.

V pondelok 11. júna došlo totiž na takejto čerpacej stanici v meste Sandvika neďaleko Osla v popoludňajších hodinách k explózii. Plniacu stanicu, ktorá sa nachádza na rušnej križovatke diaľnic E18 a E16, prevádzkovala spoločnosť Uno-X. Výbuch si nevyžiadal obete na životoch, ale niekoľko vybuchnutých airbagov vo vozidlách, ktoré sa aktivovali z dôvodu tlakovej vlny, vraj spôsobilo podľa nórskych médií menšie zranenia. Polícia a hasiči vytvorili okolo stanice bezpečnostnú zónu s priemerom 500 metrov. Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu až v neskorých večerných hodinách.

VIDEO: Väčšiemu predaju elektrických vozidiel bráni stále vyššia cena a starosti s nabíjaním batérií. Pozrite si vo videu TV Pravda ako tieto problémy môže vyriešiť vodík.

Táto stanica bola pritom otvorená len v roku 2016 ako stanica nového typu. Reakciou na incident bolo zatvorenie ďalších dvoch vodíkových „čerpačiek“ Uno-X v Nórsku, ale aj ďalších desiatich plniacich staníc s technológiou Nel, ktoré sa nachádzajú nielen v Nórsku, ale aj v Dánsku a ďalších krajinách. Reagovali aj predajcovia áut. Od minulého týždňa si vodíkové auto v Nórsku nekúpite. Toyota zastavila predaj modelu Mirai s palivovými článkami. Zákazníkom poskytne náhradné vozidlá s iným druhom pohonu. Podobne postupuje Hyundai, ktorý je druhou značkou v Nórsku s ponukou vozidla s palivovými článkami.

Zatiaľ nie je známe, dokedy budú čerpacie stanice na vodík zatvorené. A hoci samotná explózia nespôsobila veľké škody, môže otriasť dôverou verejnosti vo vodíkovú technológiu. Zareagovala aj burza. Akcie spoločnosti Nel klesli po explózii o 21 percent.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nórsko #palivové články #vodík #vodíkové autá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek