Honda Mean Mower V2: Najrýchlejšia kosačka zvládne 243 km/h!

18.06.2019 18:00

Japonská Honda je opäť v Guinnessovej knihe rekordov. Vďaka kosačke, ktorá jazdí takmer ako Bugatti. To ale nevie kosiť trávnik.

Rekordná kosačka vychádza zo sériového modelu...
Rekordná kosačka vychádza zo sériového modelu Honda HF2622. Do jej útrob však putoval štvorvalec z motocykla CBR 1000RR Fireblade s výkonom 142 kW. Autor: Honda

Honda je preslávená nielen výrobou áut či motocyklov, ale aj lietadiel, lodných motorov alebo záhradnej techniky. A tak sa z času na čas snaží upútať pozornosť aj na tieto aktivity. Na výkone pritom nešetrí. Chcete dôkaz? Už v roku 2014 predstavila svoju záhradnú kosačku Mean Mower, ktorú vybavila motorom z motocykla VTR Firestorm. Tá dosiahla na trati okruhu Idiada v španielskej Tarragone na úseku dlhom len 100 metrov rýchlosť 188,1 km/h. Stála za tým fascinujúca výkonová hmotnosť 532 koní na tonu. Celková maximálna rýchlosť tohto stroja sa však vyšplhala až na 211 km/h. Takže Hodna si poľahky zabezpečila miesto v Guinnessovej knihe rekordov v triede najlepšie akcelerujúcich kosačiek.

Celková hmotnosť stroja je aj vďaka nasadeniu...
Celková hmotnosť stroja je aj vďaka nasadeniu karbónu len 69,1 kg. Potom neprekvapí, že z 0 na 100 míľ za hodinu (160,9 km/h) šprintuje za 6,12 sekundy. Autor: Honda

Je to síce úplne zbytočná disciplína, ale ako sa zdá, Honde na nej záleží. Časom totiž o tento post prišla, a tak sa rozhodla, že do ringu nasadí nový stroj. Jej tím si zobral do parády sériový záhradný traktor Honda HF2622 a do jeho útrob namontoval srdce z motocykla CBR 1000RR Fireblade s výkonom 142 kW, čo je o 61 viac, akým disponovala rekordná kosačka Mean Mower pred piatimi rokmi. Z tohto supermotocykla pochádza aj ďalšie pohonné ústrojenstvo ako prevodovka, spojka či dokonca prístrojový štít. O nízku hmotnosť sa zas postaral ultraľahký chróm-molybdénový rám. Šialená kosačka tak má hmotnosť len 69,1 kg. A to aj s karbónovými nožmi na kosenie trávy poháňanými elektromotorom s vlastnou batériou. Tak sa zrodil Mean Mower V2.

Aby bol rekord platný, musel ostať Mean Mower 2...
Aby bol rekord platný, musel ostať Mean Mower 2 stále funkčnou kosačkou. Má dva karbónové nože poháňané elektromotorom s vlastnou batériou. Autor: Honda

Overiť jeho schopnosti sa tentoraz nepodujal Piers Ward, známy z britského Top Gear-u, ale odvážna žena – kaskadérka a pretekárka Jess Hawkins. Mean Mower V2 „osedlala“ na okruhu Dekra Lausitzring blízko Drážďan. Jej úlohou nebolo dosiahnuť maximálnu rýchlosť, ale čo najlepší čas pri akcelerácii z 0 na 160,9 km/h, teda z 0 na 100 míľ za hodinu. V prvej jazde to zvládla za 6,43 sekundy a v druhej za 6,12 sekundy. Priemerný čas v oboch smeroch bol teda 6,285 sekundy. Pod dohľadom zástupcov Guinnessovej knihy bol z toho ďalší rekord. Honda si samozrejme nenechala ujsť ani príležitosť otestovať maximálnu rýchlosť. Tá sa nakoniec vyšplhala až na 150,99 míľ za hodinu, čo je na kosačku vskutku šialených 243km/h.

Honda
		Mean Mower V2 -
		2019
Honda Mean
		Mower V2 -
		2019
+4Honda Mean Mower V2 -
		2019

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rekord #Honda #Guinessová kniha rekordov #kosačka #Honda Mean Mower
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek