Bugatti: V Molsheime oslavujú. Vyrobili už 200 Chironov

22.07.2019 19:00

Má význam oslavovať výrobu exempláru s poradovým číslom 200? Ak ide o model s cenou nad 2,5 milióna eur, tak áno.

Jubilejný exemplár vychádza z Chironu Sport a...
Jubilejný exemplár vychádza z Chironu Sport a je venovaný 110. výročiu značky Bugatti. Aj preto na ňom nájdete francúzsku trikolóru. Autor: BUgatti

Sú automobilky, ktoré chrlia milióny áut ročne. Ak sa rozhodnú oslavovať, zväčša pri príležitosti výroby 100-tisíceho 500-tisíceho či miliónteho exempláru daného modelu. Lenže v Molsheime sídli celkom iná automobilka. A na tú podobné kritériá neplatia. Jedno auto tu vzniká desať mesiacov, pričom len finálna montáž vyžaduje osem týždňov prác. Bugatti je jednoducho iný svet. Od roku 2017 tu vyrábajú nástupcu hyperšportu Bugatti Veyron – nový 1 500-koňový Chiron. A keďže Veyron za milión eur bol extrémne stratový projekt, jeho nástupca je 2,5-krát drahší. Výroba jubilejného exempláru s poradovým číslom 200 je tak v tomto svetle nepochybne úspechom.

Myslí si to aj šéf Stephan Winkelmann. „Keď vidíte dvojstý Chiron, ktorý sa vynára z továrne, nemôžte cítiť nič iné ako pýchu. Tento model je navyše oslavou histórie našej spoločnosti a pripomenie naše francúzske dedičstvo,“ komentoval dôležitý míľnik. Konkrétny exemplár, ktorý poputuje k zberateľovi do Švajčiarska za 2,65 milióna eur, patrí k 20-kusovej limitovanej sérii Chironu Sport 110ans Bugatti, postavenej pri príležitosti 110. výročia značky. Nesie motív francúzskej trikolóry a jeho špecialitou je strešné okno SkyView. Technika zodpovedá Chironu Sport, čo znamená 8-litrový 16-valec s výkonom 1 500 koní (1 103 kW) a hmotnosť zníženú o 18 kg.

Zdá sa, že Chiron bude v porovnaní so svojím predchodcom úspešnejší. V prvom roku výroby vzniklo 76 kusov, tento rok poputuje k zákazníkom približne 80. To je podstatne rýchlejší nástup. Veyron si v roku 2005 našiel len ôsmich kupcov, rok nato 44 a v roku 2007 spolu 81. Následne záujem klesal. Vzniklo celkom 500 kusov. Tento počet neprekročí z dôvodu zachovania exkluzivity ani Chiron. Okrem dvesto vyrobených exemplárov za 30 mesiacov má už automobilka zákazníkov na ďalších minimálne 200 kusov. Voľných teda ostáva už len necelých sto áut.

Bugatti
		Chiron Sport - 2018
Bugatti
		Chiron Sport - 2018
+12Bugatti Chiron Sport -
		2018

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bugatti #Bugatti Chiron #Bugatti Chiron Sport
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek